Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Hakkında

Hamilelik durumu beraberinde birçok değişim getirir. Bunun sebebi bebeğin anne vücuduna etki etmesi ve değişen hormon düzenidir. Döllenme sonucunda anne rahmine tutunan zigot annenin beynine bazı sinyaller yollanmasını sağlar. Bu sinyaller sonucunda annenin normal dönemde salgılanan hormon miktarı artar. Artan hormonlar annenin bazı anormal belirtiler hissetmesine sebep olur. Bunlara hamilelik belirtisi denilir. Hamilelik belirtilerini hisseden anne hamile olup olmadığından emin olmak ister. Bunun için de çağımızda uygulanan birçok test mevcuttur.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  ->  Normalden daha çabuk yorulma

  ->  Göğüslerde ağrı hissedilmesi

  ->  Kısa süreli ve tekrarlayan nefes darlıkları

  ->  Baş ağrısı ve zihnen yorgun hissetme

  ->  Mide bulantısı ve kusma

  ->  Sindirim sisteminde düzensizlik görülmesi ve şişkinlik

  ->  Sürekli farklı şeyler yeme isteği yada normalde sevilen yiyeceklere karşı isteksizlik duyulması

  ->  Soğan, sarımsak gibi rahatsız edici kokulara karşı aşırı hassaslık

  ->  Ateş yükselmesi

  ->  Ruh halinin aniden değişmesi (Birden ağlama veya kahkaha atma)

  ->  Baş dönmesi ve denge kaybı

  ->  Adet döneminin gecikmesi

Hamilelik Testi Kaçıncı Haftada Sonuç Verir?

“Hamilelik testi ne zaman yapılmalı” sorusunun cevabı hormonlara bağlıdır. Gebelik hormonları 3. veya 4. haftada testlerde çıkacak düzeye gelir. Hamileliğin ilk haftadan kesin olarak anlaşılması zordur.

Kaç Çeşit Hamilelik Testi Vardır?

Hamilelik testleri 2 çeşittir. Bunlar kan ve idrar testidir. İkisinde de HCG miktarı ölçülür ve buna göre sonuç belirlenir. İdrar testleri eczaneden alınan test çubuğu ile başka birine ihtiyaç duymadan yapılabilir. İdrar testlerinin üzerinde kendi kullanma talimatları yazılıdır. Kan testi iste hastane ortamında yapılır.

Hamilelik Testi %100 Güvenilir Midir?

Evde yapılan hamilelik testleri genellikle doğru  sonuç verir. Ancak bazı durumlarda mevcut hamilelikleri yokmuş gibi gösterebilir. Bunun nedeni artan HCG miktarının idrar testinde geç sonuç vermesidir. Emin olmak için hastaneye başvurarak kan testi yaptırılması en doğrusudur. Nadiren de olsa test çubuğu olmayan hamileliği varmış gibi gösterebilir. Bunun sebebi bazı ilaçların içerisinde HCG denilen maddenin bulunmasıdır. Bu nedenle evde test yapıp pozitif sonuç görenlerin de bir kadın doğum uzmanına başvurması faydalı olacaktır.

Ultrasonla İnceleme

Hamilelik testlerinin pozitif sonuç vermesinden sonra ultrasonla bebeğin incelenmesi gerekir. Bu sayede hamileliğin sağlıklı şekilde devam ettiği de anlaşılabilir. Ayrıca bebeğin aylara göre gelişimi takip edilir, bir problem görülürse aile doğumdan önce bilgilendirilir. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi hakkında bilgi edinmek isteyenler ilgili yazımızı okuyabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz