Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Boy Uzaması Nasıl Gerçekleşir?

Boy Nasıl Uzar?

Boy uzaması aslında kemiklerin uzamasıyla gerçekleşir. Kemiklerin uzaması da normal bir insanda doğumdan itibaren gelişme çağı sonlanana kadar devam eder. Bu uzama dönem dönem artıp, azalabilir. Erkek ve kız çocuklarında uzama dönemleri birbirinden farklıdır. Kız çocukları uzama evresini erkek çocuklarından daha çabuk tamamlar. Hatta 11-12 yaşlarında genellikle kız çocuklarının erkek çocuklardan daha uzun olduğu gözlemlenir. Ancak bu fark 15-16 yaşlarında kapanır ve ilerleyen yıllarda erkekler kızlardan daha uzun boylu hale gelir.

Boy Uzaması Nelere Bağlıdır?

  ->  Boy uzamasını etkileyen en önemli faktör genetik mirastır. Bir bebeğin yetişkinlik döneminde ulaşacağı boy yaklaşık olarak bellidir. Uzun boy geni vücut kromozomlarında baskın olarak taşınır. Yani annesi ve babası kısa boylu olan bir çocuğun başka etkenler olmadan uzun boylu olması imkansızdır.

  ->  Beslenme alışkanlıkları da kemiklerin uzama ve kalınlaşmasını doğrudan etkiler. Kemiklerdeki bu gelişim de boy uzamasını sağlar.

  ->  Boy uzaması üzerinde iklimin de etkisi vardır. Tropikal iklimde yaşayan insanlar daha kısa boylu fakat daha iri yapılı olurken, İskandinav ülkelerindeki insanlar daha uzun boylu ve zayıf yapılıdır.

Boy uzaması doğal yollarla bu etkenlere bağlıdır. Ancak son yıllarda boy uzamasını artırdığı iddaa edilen ilaçlar ve ameliyat yöntemleri geliştirilmiştir.

Boy Uzamasını Artırdığı İddaa Edilen İlaçlar Güvenilir Mi?

Boy uzamasını artırmak için piyasaya sürülen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ilaçların herhangi bir bilimsel kanıtı yoktur. Pedagoglar ve ortopedi uzmanları boy uzatma ile ilgili cerrahi müdahale hariç bir yöntem söz konusu olmadığını söylemektedirler. Bunun dışında elbette bazı sporların, bazı besinlerin ve uyku alışkanlığının henüz gelişme çağı bitmeden çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Ancak bunlar tamamen doğal tavsiyelerdir ve herhangi bir ilaç takviyesi söz konusu değildir. Çocuğun boyuyla ilgili problem eğer hormonal bir eksiklikten kaynaklanıyorsa gelişme çağı bitmeden doktor tavsiyesi ile hormon takviyesi yapılabilir. Bu tarz bir tedavi seçimi de kesinlikle hastaların kendi başlarına alabilecekleri bir karar değildir.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy kısalığını problem eden insanlar için tek doğru tedavi şekli boy uzatma ameliyatlarıdır. Boy uzatma ameliyatlarında hekimin tercihine göre birkaç farklı yöntem kullanılır. Ancak temel prensip aynıdır. Önce cihazlarlar hastanın kemiğinde çatlaklar oluşturulur. Sonra bu çatlakların olduğu bölgeden kemiği açılabilmesi için başka bir alet yerleştirilir ve ameliyat sonlandırılır. Ameliyattan sonra hasta hergün 1 mm olacak şekilde bu kemiklerin arasını açmak için takılan aleti çevirir. Her çevirme işleminden sonra açılan bölge kemik hücreleriyle dolar ve bu sayede boy uzatılmış olur. Boy uzatma işleminin de belli bir süresi ve sınırı vardır. Bunların kararı hastanın yaş, kemik özellikleri ve tedavinin başarısına göre hekim tarafından verilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Abdulkadir küçük dedi ki:

    İi günler kolay gelsin.
    Aklımda bazı soru isaretleri var bu boy uzatma icin yapılan ameliyatı sigorta karsılıyomu.
    Bana bilgi verirseniz cok sevinirim.

Yorum Yaz