Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kış Aylarında El Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında El Bakımı Nasıl Yapılır?

El Bakımı Neden Önemlidir?

Kadınlar ellerine daha çok dikkat eder. Bunun nedeni ellerin tüm kıyafet seçimlerinde açıkta olmasıdır. Ayrıca  sürekli olarak hareket halinde oldukları için dikkat çekmeleridir. İnsanlar devamlı dinledikleri kişinin el hareketlerine bakarlar. Ellerde, derinin ince olması sebebiyle kuruluk, çatlak, soğuk nedeniyle kanama gibi durumlarla oldukça fazla karşılaşılmaktadır. Ellerdeki cilt problemleri kış aylarında artmaktadır.

Ellerin Yumuşak Olması İçin Neler Yapılabilir?

->  Su ile çok fazla temas eden yüzeylerde kohezyon meydana gelir. Kohezyon aynı tür iki maddenin birbirini çekmesidir. Su da deriye her temas ettiğinde deri altındaki suyu kendine doğru çekerek su kaybına sebep olabilir. Bu nedenle elleri sürekli su ile temas eden kişilerin eldiven kullanmaları faydalı olacaktır.

->  Eldiven bazı kişilerde alerji yapabilir. Ayrıca uzun süre cilde temas eden eldivenler su kaybına sebep olur. Eldiven kullanırken sıkıntı yaşayan kişilerin pudralı eldiven kullanmaları tavsiye edilir.

->  Süresi ve sıklığı kişiden kişiye değişebilmekle birlikte her insanın elinde gerginlik meydana gelebilir. Bu his oluştuğunda bir miktar nemlendirici krem sürerek 5-10 dakika herhangi bir şeye dokunmadan beklemek ellerdeki gerginliği azaltmak için yeterli olacaktır.

Kış Aylarında Ellerin Bakımı

  ->  Ani sıcaklık değişimleri yağ dokusu bakımından fakir olan ellerde hasarlar meydana getirebilir. Bu nedenle kış aylarında elleri çok fazla soğutmamak için kalın eldivenler takılmalıdır.

  ->  Dışarıya çıkmadan önce ellere nemlendirici kremler sürülüp daha sonra eldiven takılmalıdır. Bu sayede eller daha yumuşak olur ve kurumuş görüntü oluşmaz.

  ->  Kış aylarında vücudun üzerinde bile olsa su donabilir. Bu nedenle kışın eller ıslak biçimde dışarı çıkmamak gerekir. Islak eller hem daha çabuk soğur hem de derinin altına geçen suyun donması çatlak ve kanamalara sebep olabilir.

  ->  Limon suyu da kış aylarında elleri besleyen ve çatlaklara karşı koruyan bir maddedir. Cilde zarar vermeyecek düzeyde limon suyu ile elleri ıslatıp ovuşturmak faydalı olacaktır.

  ->  Kış aylarında yapılan en yaygın hatalardan biri de soğuktan geldikten sonra elleri kalorifer peteğinin üzerine koymaktır. Bu durumda soğukta daralan damarların içerisinde kan akışı hızlanır ve kılcal damarlarda çatlaklar meydana gelir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için eğer elleriniz dışarıda çok üşüdüyse bir eldiven giyerek 5-10 dakika ısınmalarını beklemek yeterlidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz