Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ellerin Kuruyup Çatlamasının Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Ellerin Kuruyup Çatlamasının Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Ellerin Kuruyup Çatlaması

Ellerde kuruma ve çatlama problemi hemen hemen her zaman çevresel faktörlerin etkisiyle oluşur. En çok yıkadığımız uzvumuzdur. Zararlı maddeler içeren kalitesiz sabunlar cildin yağını ve nemini alır götürür. Eller sürekli yıkandığı için kendini nemlendirme süresi bulamayan cilt kurur ve çatlar. Sadece kalitesiz sabunlar bile cildin kurumasına neden olurken diğer yandan bulaşık deterjanlarına maruz kalan el derisinin kuruması gayet olağandır.

 

Deterjanlar Cildin Yağını Çözüyor

Yağları çözmek için üretilen deterjanlar haliyle cildin yağ dengesini ve yapısını da bozar. Ayrıca sıcaklık da cildi son derece etkiler. Çok sıcak veya çok soğuk suda ellerin uzun süre kalması cildi mahveder. Özellikle eldiven kullanmadan bulaşık yıkamak hem deterjanın hem de sıcaklığın etkisiyle cildi hemen çatlatır. Ellerin çoğu zaman maruz kaldığı soğuk havalar da kuruma ve çatlama nedenidir. Sıcak ev ortamından aniden soğuk havaya çıkmak ciltte kurumayla birlikte damarların çatlamasına da neden olur. Sıcakla soğuk arasındaki geçişler cildi çok tahrip eder. Bu yüzden kış aylarında eldiven kullanmak da çok önemlidir.

 

Sülfatlı Sabunlar Cildi…

Sülfatlı sıvı sabunlar cildi kurutan etkenler arasında en yaygın olanlarıdır. Kalitesiz birçok sıvı sabun sülfat içerir. Sabunun içindekiler kısmında sülfatı şöyle tanıyabiliriz:

 • Sodium lauryl sulfate {SLS}
 • Ammonium lauryl sulfate (ALS)
 • Sodium laureth sulfate (SLES)

Eğer ellerinizde kuruma ya da çatlama problemi yaşıyorsanız sabununuzun sülfatsız olması çok kritik bir önlem olacaktır. Kaliteli sıvı sabunları pahalı buluyorsanız katı sabun kullanın. Katı sabunun da yağ bazlı olması önemlidir.

 

Nasıl Bakım Yapılmalı?

 • Ellerin yeterince korunamadığı dönemlerde yoğun bakım kremleri kullanılmalıdır.
 • Vazelin çeşitleri deriye nefes aldırmadığı için sürekli kullanılmamalıdır. En fazla 15 günde bir vazelin kullanılmalıdır.
 • El bakımınızı yaparken pahalı kozmetik ürünlerine mahkum olmadığınızı da unutmayın. Eczanelerde satılan ve reçeteyle alındığı takdirde devlet tarafından karşılanan kaliteli kremler vardır.

 

Çok Soğukta Kaldıysanız…

Çok soğukta kaldıysanız ve elleriniz buz gibi olduysa sıcak bir ortama geçtiğinizde parmaklarınız patlayacakmış gibi ağrır. Sanki damarlarınız çatlayacakmış gibi hissedersiniz. Bunun nedeni sıcağı hissedince kılcal damarların aniden genişlemeye çalışmasıdır. Bunu önlemenin en iyi yolu soğuktan gelir gelmez elleri yine soğuk çeşme suyuyla yıkamaktır. Bu uygulama elinizin ısınmasını geciktirse de ağrı olmasını engeller. Eğer söz konusu ağrı sizde olmuyorsa, yani bahsettiğimiz düzeyde soğukta kalmadıysanız bu uygulamayı yapmanıza gerek yoktur.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
15 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,20 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Zeynep dedi ki:

  Benim ellerim çatladı ve yanıyor kremlede geçmiyor ne yapmalıyım?

 2. mimoza dedi ki:

  Havuç suyu için.

 3. baba dedi ki:

  Benim ellerim yazın olmuyo kısın oluyo

 4. Selcuk dedi ki:

  Elerimimin Üst kısmı kuruyor ve çatlıyor krem sürdüğüm zaman Biraz rahatlatıyor Kremin etkisi gittiğinde kaşınma yapıyor Epey zaman oldu bir çare bulamadım

 5. merve dedi ki:

  çok acıyo çatladıgı zaman krem sürüyom ama etkısı yok

 6. merve dedi ki:

  benim elerim hem çatlıyo hemdekuruyo ne yapmalıyım

 7. Ferdi dedi ki:

  Kesinlikle ellerijze kolanya surmeyin ve mumkunse hic kullanmayin.ben berberlik yapmaktayim ve ellerimi kolanyanin getirdigi sekli bir gorseniz korkarsiniz.doktora git trim ve krem felan Verdi ama ellerimdeki Butun deriler kavladi.geogle den arastirin kolanyanin zararlari diye lutfen lutfen

  1. murat akman dedi ki:

   bende kuaförün kullanılan kolonya çok dandik hatta kolonya bile değil ciddiyim ilk önce boğaziçi kolonyasını koklayın sürün sonra berberdeki kolonyayı kullanın aradaki farki anyalayacaksinız kuaförlerde kullanılan lolonya çok kalitesiz tavsiye etmiyorum…

 8. Seda dedi ki:

  ellerim sürekli kuruyor sanki yaşlı el gibi oluyor krem sürünce biraz rahatlıyor kolonya filan sürünce hemen yanıyor ne yapmalıyım

  1. Selcuk dedi ki:

   Slm bendede benzer sorun var care buldunuzmu elerinize bulduysanız bana yardımcı olursanız memnun olurum tsk

 9. kubra dedi ki:

  Ellerim kış olunca catlıyor ne yapmalıyım

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   El kremlerini çok mecbur kalmazsanız evden çıkarken sürmeyin, evde kalacağınız süre içinde kullanın. Sıvı sabunların yerine kalıp sabunların doğal olanlarını tercih edin. Kesinlikle ama kesinlikle eldivensiz deterjan vb. temizleyicilere dokunmayın.

Yorum Yaz