Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kafada Çıkan Sivilceleri Nedenleri ve Tedavisi

Kafada Çıkan Sivilceleri Nedenleri ve Tedavisi

Kafada Çıkan Sivilceler

Sivilceler, deri yüzeyinden dışarıya doğru şişkinlik yaparak gelişen anormal oluşumlardır. Genellikle içleri yağ dokusu ile doludur. Bazen bu yağ dokusuna ek olarak iltihap, mikroorganizma veya vücudun savunma hücreleri de bulunabilir. Sivilce, vücudun her bölgesinde çıkabilir. Yumuşak dokuda oluşan sivilceler çoğunlukla ağrısızdır. Ancak kemiğin üzerinde veya derinin ince olduğu bölgelerde oluşa sivilceler acı verebilir. Bu da oldukça rahatsız edici bir durumdur. Böyle sorunlu olan bölgelerden bir tanesi de kafa derisidir. Kafanın saçlı derisinde oluşan sivilceler kaşıma, tarama gibi eylemler esnasında son derece acı verirler.

Kafada Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

  ->  Tinea isimli mantar hücresi saçlı deriye kolay yerleşir ve burada kıl köklerinden beslenir. Eğer bu mantar deri altında belli bir alanı doldurur ise sivilce şeklinde şişlikler oluşturur. Bu oluşan sivilcenin içerisinde daha geniş bir ortamda yaşama imkanı bulur. Tinea mantarının kafada oluşturduğu sivilce kırmızı renkli ve son derece acı vericidir.

  ->  Kıl köklerinin iltihaplanması da kafa derisinde sivilce oluşumuna neden olabilir. Hatta kafada oluşan sivilcelerin büyük çoğunluğu bu sebeptendir.

  ->  Kaynak saç kullanımı steril olmayan bir yöntemdir. Saç uzunluğundan memnun olmayan bayanlar kaynak saçı çokça tercih ederler. Ancak bilinmelidir ki deriye direk temas halinde olan bu kaynak saçlar enfeksiyon kaynağı olabilir. Sonuç olarak da kafa derisinde iltihaplı sivilceler meydana gelebilir.

  ->  Hormonlar, tüm vücutta sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Elbette kafa derisi de bu durumdan etkilenir. Ancak oluşan sivilceler arasında en masum ve en rahat tedavi edilebilir olanı hormonal değişimler nedeniyle oluşan sivilcelerdir.

Kafada Çıkan Sivilcelerden Korunma Yolları

  ->  Düzenli olarak saçları yıkamak

  ->  Kaynak saç, peruk gibi yabancı nesneleri kullanmamak

  ->  Yabancı birinin tarağını, şapkasını veya beresini kullanmamak, kafada sivilce oluşma riskini azaltacaktır.

Kafada Çıkan Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle sivilcenin neden oluştuğu anlaşılmalıdır.

  ->  Mantar kaynaklı sivilcelerde anti-fungal kremler kullanılır.

  ->  Kıl kökü enfeksiyonu veya yabancı cisimlerin bulaştırdığı bir enfeksiyon varsa anti-bakteriyel kremler kullanılır.

  ->  Vücut genelince aşırı sivilce oluşumu varsa dermatologların önereceği sivilce hapları kullanılabilir.

  ->  Bunlara ek olarak düzenli şekilde saçları yıkayarak, biriken yağı ve deri dışındaki enfeksiyonu temizlemek oldukça önemlidir.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Suskun dedi ki:

  Kardesim ismini verirmisin bana sampuanin

  1. Caner dedi ki:

   L-Recapin şampuanın ismi. İlk 6 ay çok iyi etki yapmıştı saç derime. Ama şu sıralar stresli bir dönem geçiriyorum şampuan da fayda etmiyor. Ama çok iyi şampuan denemeni hala tavsiye ederim. Bir arkadaşım da DOA diye bir markayı denemiş çok memnun. DOA ucuz da şöyle bir fiyatlara bakınca.

 2. caner dedi ki:

  Benim de sürekli kafamdan sivilce çıkyordu pahalı bir şampuan denedim ilaç olsa bu kadar iyi gelmezdi hemen rahatladı cildim.

Yorum Yaz