Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çıban Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

Çıban Nedir?

Genellikle sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde görülen çıban vücudun her yerinde çıkabilir. Stafilokok bakterileri önce cilt üzerine yerleşirler. Daha sonra kendileri için daha iyi bir yaşam ortamı olan deri içine girmeye çalışırlar. Bu sırada bir kısmı kıl köklerine yerleşir. Kıl köklerine yerleşen bakteriler çevredeki yağ dokusuyla beslenerek çoğalırlar. Bu duruma karşı vücudun savunma sistemi akyuvar üretir ve bakterilerin çoğaldığı bölgeye gönderir. Burada bakteriler ve akyuvarlar arasında bir mücadele başlar. İkisininde sayısı giderek artar. Bu esnada oluşan içi iltihap dolu şişliğe çıban adı verilir.

Çıban Daha Çok Kimlerde Görülür?

  ->  Temizliğine dikkat etmeyen kişiler,

  ->  Aşırı kilolu kişiler,

  ->  Sıcak havalarda naylon içeriği yüksek kıyafetler giyenler,

  ->  Cips, kola, hamburger gibi yağlı ve sağlıksız yiyeceklerle beslenenler,

  ->  Kan değerleri düşük olan kişiler ve

  ->  Vücut savunma sistemi zayıf olanlarda çıban görülme riski daha fazladır.

Çıban Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Çıban oluşumundan %100 korunmak mümkün değildir. Ancak temizliğe özen göstererek, sağlıklı beslenerek ve fazla kilolardan kurtularak çıban oluşma riskini düşürmek mümkündür. Bir de düzenli olarak kan değerlerini ölçtürmek çıban başta olmak üzere pek çok problemin oluşma riskini önceden öğrenmenizi sağlar. Ölçümler sonucunda kan değerleriniz düşük çıkarsa doktorun tavsiyelerine uyarak bu değerlerinizi normal seviyeye getirmek mümkündür.

Çıbanı Patlatmak Doğru Mudur?

Çıban, olgunlaştıktan sonra genellikle kendiliğinden patlamaktadır. Hastaların çıbana dışarıdan bir müdahalede bulunmaları doğru değildir. Çıban patlatıldığı zaman içindeki iltihap hem deri altında yayılır hemde cilde bulaşmış olur. Bu da yeni bir çıban oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca henüz olgunlaşmamış çıbanlar patlatıldığı zaman içindeki iltihap çevresindeki kılcal damarlara ve damarlardan da tüm vücut dolaşımına karışabilir. Dolaşımda bulunan iltihap başta böbrek olmak üzere tüm organlara zarar verebilir.

Çıban Öldürür Mü?

Çıban direkt olarak ölüme sebebiyet veren bir oluşum değildir. Ancak çıban çıkması sonucu yapılan yanlış müdahaleler ölüme yol açabilir. Bu da ancak çıbanın içinde bulunan iltihaplı sıvının kana karışması ile gerçekleşir. Çıbanı sıkmak, evdeki imkanlarla kesmeye çalışmak veya doktorun steril olmayan kesici aletlerle çıbana müdahale etmesi sonucu iltihap kana karışabilir. İltihap kana karışsa kısa süre içinde hastaya antibiyotik vermek şarttır. Aksi taktirde hastanın önce birkaç organı hasar görür. Daha sonra da hasta yaşamını yitirir.

Kaç Çeşit Çıban Vardır?

  ->  Şark Çıbanı: En tehlikeli çıban türüdür. Aşırı sıcak ve kurak bölgelerde görülür. İyileşmesi 14-15 ayı bulabilir. İyileşse bile genellikle deride iz bırakır.

  ->  Kan Çıbanı: En sık görülen çıban türüdür. Öncelikle kıl köklerinde görülür. Tedavi edilmezse zaman içinde yağ hücrelerine de yayılabilir. Kendiliğinden veya çıban kremi kullanılarak iyileşmektedir.

  ->  Şirpençe: Birden fazla kan çıbanının yan yana çıkması ile oluşur. Dışarıdan bakıldığında tek bir çıbanmış izlenimi verir. Tedavi edilmediğine içindeki iltihabın dolaşım sistemine karışma riski vardır. Kesinlikle patlatmaya çalışmamak gerekir. En kısa sürede hastaneye başvurarak tedavi ettirilmesi gerekir.

Çıban Nasıl Tedavi Edilir? 

Çıban, çoğu kişide ciddi bir rahatsızlığa sebep olmazken, koma ve ölümle sonuçlanan vakalar da görülmüştür. Bu nedenle çıban tedavilerinde daima temkinli davranmak gerekir. Çıbanın en basit tedavisi çıban kremleri sürülerek, oluşan mikroplu kabartının kendiliğinden patlamasını sağlamaktır. Bu şekilde istenilen sonuç alınamazsa cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale şu şekilde yapılır;

  ->  Öncelikle bistüri ile açılan şişlikten iltihap boşaltılır. (Bistüri, ameliyatlarda kullanılan ince bıçaktır.)

  ->  Bu sırada hastaya antibiyotik verilir.

  ->  İşlem bittikten sonra yara oluşan bölgeye antibiyotik krem sürülür ve bandajla kapatılır.

  ->  Hastanın belli aralıklarla bu bandajı açarak pansuman yapması ve yeniden antibiyotik krem sürmesi gerekir.

  ->  Çıbanın alındığı bölge ortalama bir hafta içinde normal seviyesine gelir.

  ->  Bölgenin rengi ise giderek açılarak 10-15 gün içerisinde orijinal haline kavuşur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz