Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sivilce İzi Tedavisi Kaç Yaşında Yapılır? Kesin Başarı Sağlanır Mı?

Sivilce İzi Tedavisi Kaç Yaşında Yapılır? Kesin Başarı Sağlanır Mı?

Hangi Sivilceler İz Bırakır?

Sivilce çoğu insanda sadece ergenlik dönemi sorunudur. Ancak sivilce izleri bu sorunun kalıcı etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sivilcenin çeşidine ve büyüklüğüne göre iz bırakma ihtimali değişir. Sivilcenin çapı 5 milimetreyi buluyorsa ya da küçük küçük de olsa sürekli aynı bölgeden  sivilceler çıkıyorsa iz kalma ihtimali artar.

 

Sivilce Bakımı

Sivilceye uygulanan tedavi ve bakım da iz bırakma ihtimalini etkiler. Sivilceler sıkılmamalıdır. Sivilce izi tedavisine güvenilerek cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Çünkü bazı oyuk şeklindeki izlerin tam tedavisi çok zordur. Sivilcelerinizin ne boyutta izler bırakacağına dair kesin bir öngörüde bulunmak zordur.

 

Her Sivilce İzi Tedavi Edilebilir Mi?

Bütün sivilce izlerinin tedavisi vardır. Deride oyuk oluşturmamış, renk değişimi şeklinde iz bırakmış sivilce izleri neredeyse tamamen tedavi edilebilir. Fakat bazı durumlarda sivilce izinin tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Özellikle deride büyük bir oyuk şeklinde görülen sivilce izlerinin tedavisi  %70 civarında kalmaktadır. Sivilce izi tedavilerinde kişinin cilt yapısı ve yaşı tedavinin başarısını etkiler. Ten rengi açık olan kimselerde tedavi daha başarılı olurken esmer kişilerde tedavinin uygulanabilirliği azalmaktadır. Çünkü esmer kişilerin derisindeki renk pigmentleri hedef alınan izlerdeki renk pigmentlerine yakın özelliktedir. Esmer kişilerde izleri yok ederken sağlıklı deriye hasar vermemek  için tedaviler hafif uygulanır.

 

Kaç Yaşında Sivilce İzi Tedavisine Başlamak Gerekir?

Hafif ve yüzeysel izlerin tedavisi çok kolaydır. Ancak derin sivilce izlerinin tedavisi deriyi tamamen yenileme işlemi olduğu için cildi yorar. Bu yorucu işlemi tekrarlamak ciltte tahrişe neden olabilir. İz tedavisini tekrarlamamak için sivilce sorunu çözüldükten sonra iz tedavisine geçmek gerekir. Genellikle 21-23 yaşlarında sivilce problemi son bulur. Yüzde artık sivilce çıkmıyorsa ya da çok az miktarda çıkıyorsa iz tedavisine başlamak için uygun zaman olabilir.

 

İz Tedavisinden Önce

Sivilce izi tedavisi var diye öylece beklememek gerekir. Kesinlikle iz tedavisine güvenerek  sivilce tedavisi ihmal edilmemelidir. İz tedavisinden önceki süreçte hem sivilceyi hem de sivilce izlerini tedavi eden kremler kullanılmalıdır. Erken yaşlarda uygulanan tedavilerde olumlu sonuç alma ihtimali daha yüksektir. Cilt gençliğiyle beraber yenilenme özelliklerini de kaybeder. Ayrıca tedavi edilmeyen izler deriye iyice yerleşir ve tedavisi zorlaşır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Hakan dedi ki:

    Ben 6 aydır sivilce ilacı kullanıyordum hapım bugün bitti doktor lekeler için krem verdi ama kremi hemen kullanayım mı?Doktor ikisi bir arada kullanılmaz demişti ama bu hap vucuttan bir ay sonra çıkmıyor mu ?

Yorum Yaz