Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Fastfood Yiyecekler Sivilce ve Siyah Nokta Yapar Mı?

Fastfood Yiyecekler Sivilce ve Siyah Nokta Yapar Mı?

Fastfood Yiyecekler Sivilce ve Siyah Nokta Yapar Mı?

  ->  Fastfood dilimize ve yaşam biçimimize zamanla yerleşmiş bir beslenme biçimidir.

  ->  Yağ ve karbonhidrat oranı çok yüksek olan fastfood gıdalar sağlığımızı çeşitli açılardan etkileyebilir.

  ->  Kalp ve tansiyon hastalıklarından cilt problemlerine kadar çeşitli hastalıkları tetikleyebilen fastfood,   ->  kesinlikle alışkanlık haline getirilmemelidir.

  ->  Alışkanlık haline getirilmesi durumunda kilo alımına da neden olan fastfood yiyeceklerin besin değerleri orantısızdır.

  ->  Yeterince vitamin ve mineral içermeyen fastfood yiyecekler dengesiz beslenmeye neden olurlar.

 

Beslenmenin Cilde Etkisi

Beslenme cildimizi doğrudan etkiler. “Ne yiyorsanız o’sunuz” sözünün tam karşılığını cildimizde görebiliriz. Sivilce oluşumuyla beslenmenin ilişkisini iki açıdan ele almamız gerekiyor. Bunlardan ilki ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde  hormonların etkisiyle ya da genetik yatkınlıkla çıkan olağan sivilcelere beslenmenin etkisidir. Bu sivilcelerin çıkmasında beslenmenin etkisi %10 civarında sınırlı kalmaktadır. Diyetle tedavinin başarıya ulaşması çok zordur ama yine de asla kendinizi koy vermemelisiniz. Çünkü dengesiz bir beslenmenin sivilceler üzerindeki etkisi çok daha fazla olacaktır.

İkinci durum ise beklenmeyen zamanlarda çıkan sivilcelerdir. Böyle sivilcelere beslenmenin etkisi büyüktür. Zaten hepimiz gözlemlemişizdir çekirdek yedikten sonra aniden baş gösteren sivilceleri.

 

Farklı Şeyler Yiyin

Fastfood gıdaları damak tadı için tüketen bir kesim olması gayet normal. Çünkü bazı fastfood gıdaları lezzetli olsun ya da olmasın Çin tuzu (Monosodyum glutamat) adlı katkı maddesini içeriyor. Bu madde sayesinde beynimiz yediğimiz şeyi lezzetli gibi algılar. Türkiye’de kullanılması hala serbest olan bu madde bazı dönerciler tarafından bile kullanılmaktadır. Sözümüz damak zevki için yiyenlere değil. Mecbur kalarak fastfood gıdalar tüketen kişilerin en azından farklı gıdalar tüketmesi zararı azaltacaktır. Her gün aynı fastfood ürünlerini tüketen bir kişide sürekli aynı zararlı maddeler  birikir ve sivilce çıkma oranı daha da artmış olur.

 

Düzenli Uyku Dengeli Beslenmenin Etkisini Artırır

Güzellik uykusu tabirini sanırım hepimiz duymuşuzdur. Öğlen uykusuna verilen bu isim gerçekten de yerini bulmuştur aslında. Fakat öğlen uykusu için kimsenin de fırsat bulamadığı bir gerçektir. Güzellik uykusuna fırsat bulamasak da en azından gece düzenli uyumak gerekir. Düzenli ve zamanlı  uyku sayesinde vücudumuz aldığımız besinlerden yararlanma fırsatı bulur. Tüm bunlara ek olarak spor yapmak da cildimizi olumlu etkiler.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz