Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çekirdek ve Kola Sivilce Yapar Mı?

Beslenmenin Cilde Etkisi

Uzmanlar dengeli beslenmeyen bir kişinin sağlıklı bir cilde sahip olamayacağını her fırsatta vurguluyorlar. Bütün organlar gibi derimiz de yediğimiz içtiğimiz şeylerden meydana gelir. Cilt yapısına göre bazı farklılıklar gösteren beslenme kuralları sivilce oluşumunda da önemli bir etkendir.

 

Çekirdek Sivilce Yapar Mı?

  ->  Normal koşullar altında beslenme biçiminin sivilce oluşumuna  etkisi %20 civarındadır.

  ->  Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi aşırı yağlı kuru yemişler tüketildiğinde, beslenmenin sivilceler üzerindeki etkisi daha da artar.

  ->  Çünkü vücut aşırı yağı kaldıramadığında bir şekilde dışarı atmak ister.

  ->  Yağları atmanın da en kolay yolu onları derinin ürettiği yağlı sebum salgısında kullanmaktır.

  ->  Çekirdek fazla tüketildiğinde derideki yağ salgısı ve dolayısıyla sivilce miktarı artar.

  ->  Özellikle ay çekirdeğinin tuzlu olması sivilceleri bir kat daha artırır.

  ->  Sadece çekirdek değil aşırı yağlı olan fastfood yiyecekler, ketçap ve mayonez gibi gıdalar da sivilceleri artırabilir.

En Zararlısı Kabak Çekirdeği Ama..

Kabak çekirdeğinin sivilce yapma özelliği ay çekirdeğine göre çok fazladır. Hatta kuru yemişler arasında en çok sivilce yapan çeşitti bile denilebilir. Ancak diğer yandan içeriğinde yüksek miktarda çinko vardır. Çinko eksikliğine bağlı sivilceleri olan kimselerde de yarar sağlayabilir. Çinko eksikliği durumunda tüketilebilecek diğer besinler ise badem, zencefil ve yumurtadır.

 

Kola ve Asitli (Gazlı) İçecekler

Gazlı içecekler arasında en masumu olan sade maden suyu sivilce oluşumuna neden olmaz. Tam tersine içerisindeki minerallerle cilt güzelliğine pozitif etkisi olur. Ancak meyveli sodalar, kola, gazoz ve diğer gazlı içecekler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bunlar içerdikleri tatlandırıcı ve katkı maddeleri sebebiyle ciltte alerjik etkiye neden olabilirler. Diğer yandan bu içeceklerin yanında hep cips ve patates kızartması gibi zararlı abur cuburlar tüketildiği için dolaylı olarak da beslenme sağlığını bozdukları söylenebilir.

 

Sivilce Yapan Yiyecekler

  ->  Sarımsak

  ->  Turşu gibi tuzlu besinler

  ->  Portakal ve greyfurt

  ->  Domates

sivilceleri artıran doğal gıdalar arasındadır. Şaşırtıcı olduğu kesin fakat portakal suyu sivilce yapar. Portakal suyu içiyorsanız da günde 1 bardaktan fazla içmemelisiniz. Ayrıca ağız kenarındaki sivilceler ve uçuk gibi dudakların kenarında tekrar eden yaraların da nedeni portakal ya da greyfurt olabilir.  Sivilceleriniz zaten varsa beyaz üzüm sivilce miktarını artırıcı etki yapar. Aşırı baharat tüketiminin de sivilcelere neden olduğunu da ekleyelim.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz