Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sivilcelerin Yeniden Bulaşması Nasıl Önlenir?

Sivilcelerin Yeniden Bulaşması Nasıl Önlenir?

Aknelere cildin gözenek tıkanıklıkları neden olur. Tıkanıklıklardan kasıt elbette siyah noktalardır. Siyah noktalara giren bakteriler sivilce oluşumuna neden olur. Çoğu zaman  sivilceye dokunmak da yeniden enfeksiyona yol açabilir. Aşağıdaki 6 uygulamayı düzenli yaparak cildinizi bakterilerden koruyabilirsiniz. Böylece sivilcelerin oluşmasını nispeten engelleyebilirsiniz. Sivilceye yatkın bir genetik yapınız varsa bu gibi önlemler sizin için daha da önemlidir.

Sık Sık Yastık Kılıfı Değiştirin

Yastık kılıfı uyurken yüzünüzü dinlendirmek için en uzun süre temas ettirdiğiniz yerdir. Bu yüzden gerçekten temiz olmalıdır. Yastık kılıfının temizliği fark yaratacak bir adımdır. En az 2 hafta boyunca yastık kılıfınızı her gün değiştirin.

 

Yeni Bir Yastık, Yastık Kılıfı, Çarşaf, T-Shirt Ve İç Çamaşırı Seçimi

Yastığınızın içini ve dışını olabildiğince güneşe asın. Cildinize zarar veren bakteriler büyük olasılıkla nevresim ve iç çamaşırlarınızın yüzeylerinde yaşarlar.Bu yüzden bunlar yeni sivilcelerin başlangıcını tetikleyebilirler. Yatak malzemelerini yıkarken az miktarda çamaşır suyu kullanın ve yüksek derecede yıkayın.

 

 

Her Gün Taze Bir Tişört Giyin

Her gün yeni giyinmek bu eşyalarınızın yüzeyinde bulunan bakterilerin sizden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

 

Yüzünüzü Yıkayın ve Temiz Havluyla Kurulayın

Haftada bir veya iki defa yüz maskesi kullanmayı deneyin. Yüzünüzü yıkarken cildi tahriş riski fazla şekilde çok sert yıkamadığınızdan emin olun. Ardından temiz bir havlu kullanarak cildinizin uzun süre bakterilerden arınmış kalmasını sağlayın.

 

Ellerinizle Yüzünüze Dokunmamaya Odaklanın

Yüzünüze dokunmadan duramıyorsanız mutlaka önce ellerinizi yıkayın. Ellerinizi günde en az 4 defa yıkayın ve tırnak bakımınıza çok dikkat edin. Unutmayın ki tırnaklar pisliklerin çoğunu tutar. Ellerdeki en büyük bakteri depoları tırnaklardır.

 

Gözlüğünüzü Ve Takılarınızı Sabun İle Yıkayın

Saçlarınızı temiz tutun. Saçınızın yüzünüze fazla temas etmemesine özen gösterin. Çünkü saçlar yağ tutar ve bunu bulaştırır. Takılarınızı da sık sık temizleyin ve bakterileri uzaklaştırın.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz