Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Doğru Güneşlenerek Sağlıklı Bronzlaşmanın Kuralları

Doğru Güneşlenerek Sağlıklı Bronzlaşmanın Kuralları

Bronzlaşmak Sağlıklı Mı?

Bronzlaşmak, cildimizin kendini güneşten korumak için verdiği doğal bir tepkidir. Cildimizin hemen kendini korumaya alması dermatologların da dediği gibi doğrudan güneşlenmenin sağlıklı bir şey olmadığını göstermektedir. Elbette güneş yaşamımızın devamı için şarttır. En başta D vitamininin sentezi için güneş ışığı gerekir. Ancak D vitamini ihtiyacımızı karşılamak için öğleden sonra 15 dakika güneş görmek yeterlidir.

Güneşlenme Ne Kadar Sürmeli

11.00-16.00 arasında kesinlikle güneşlenmemek gerekir. Şayet 11.00-16.00 arasında güneşlenmeye karar verdiyseniz koruyucu ürünler kullansanız bile katiyen 20 dakikadan fazla sürmemelidir. 16.00’dan sonra ya da sabahın erken saatlerinde güneşlenme süresini 40 dakikaya kadar esnetebilirsiniz.

 

Yavaş Yavaş Bronzlaşın

Bronzlaşma bir çeşit deri hasarıdır. Uzun vadede kırışıklara ve erken yaşlanmaya neden olur. Bununla birlikte hemen bronzlaşmaya çalışmak çillenmeye, cilt lekelerine, güneş yanığına ve uzun vadede cilt kanserine neden olur. Özellikle açık tenliler güneşin bu etkilerine karşı daha dikkatli olmalıdır. Çünkü açık renkteki derinin bronzlaşarak güneşten korunma refleksini göstermesi daha uzun sürer. Bu süreçte güneşin dozunu kaçırmak ciddi güneş lekelerini de beraberinde getirebilir. Bronzlaşmayı hızlandıran alternatif yöntemler vardır. Ancak bilinçsizce yapıldığında çabuk bronzlaşmak için deriye zeytin yağı, kola, kakao ve kahve gibi şeyler sürmek ileride kırışıklık, derinin elastikliğinin azalması ve deride düzensiz renk dağılımı olarak dönecektir.

 

Güneşe Çıkarken Nasıl Giyinmeliyiz?

Güneşten etkilenme oranı yaşlılarda, çocuklarda ve açık tenlilerde çok daha yüksektir. Ruhumuza ve bedenimize çok fazla olumlu etkisi bulunan güneşin aynı zamanda kalıcı izler bırakacak kadar zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Öyle ki öğle saatlerinde güneşten gelen ultraviyole ışınlar cilt kanserine neden olabilecek niteliktedir. Güneşe çıkarken geniş kenarlı bir şapka, uzun kollu elbiseler ve UV ışınları geçirmeyen bir gözlük kullanılmalıdır. Kıyafetlerin kuru ve güneşi geçirmeyecek kadar kalın olması önemlidir.

 

Bronzlaştırıcı Kremlere Dikkat

Güneşte bronzlaşmayı hızlandıran kremler adeta mercek tutar gibi cildimizi zararlı ışınlara maruz bırakır. Bu kremler güneşin etkisini artırıcı özelliktedir. Ancak hiç güneşe çıkmadan bronzlaştıran başka bir grup bronzlaştırıcı krem vardır. Bu kremler cilde bronz rengi veren proteinin sentezini artırır. Dermatologlar bu kremleri tavsiye ediyor.

 

Sabit Durarak Güneşlenmeyin

Güneşlenirken sık sık hareket ederek vücudun güneşe bakan açısını değiştirmek gerekir. Sürekli aynı pozisyonda kalındığında dengesiz renk dağılımı olabilir. Ayrıca güneşin sürekli aynı noktaya nüfuz etmesi güneşin harap edici etkisini artırır. Ayrıca güneşe çıktıkça terlemeyle kaybettiğiniz suyu ve tuzu karşılamak için bol su için ve tuz tüketiminizi sağlık sınırları içinde olmak kaydıyla yüksek tutun.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz