Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Ayak mantarı bir cilt hastalığıdır. Tek hücreli mantar adı verilen organizmaların ayak derisine yerleşmesiyle başlayan bir süreci vardır. Ayak mantarı tedavisi kremlerle kolayca yapılabilecek bir hastalıktır. Fakat bu süreçte ayak tırnakları bir şekilde zedelenirse mantar tırnaklara bulaşabilir. Tırnaklara bulaşan mantarın tedavisi ise daha güç ve uzun sürelidir.

 

Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarının etkileri kişiden kişiye değişir. Genellikle parmak aralarında derinin pullanması ve soyulması şeklinde görülür.

  -> Kızarıklık

  -> Su toplaması

  -> Çatlama

  -> Ökçede derinin aşırı kalınlaşması

gibi belirtileri de olabilir. Ayak derisinde hassaslaşma, renk değişimi, yanma  ya da kaşıntı hissi varsa bir dermatoloji uzmanına görünmekte fayda vardır.

 

Ayak Mantarı Neden Olur?

Mantar hastalıkları temasla bulaşabilir. Ortak kullanılan tırnak makası, havlu, terlik vb. eşyalar üzerinden yayılma ihtimali çok yüksektir. Özellikle ayakta yara, pişik, tırnak kırılması gibi bir zedelenme olduğunda mantarın yerleşmesi çok daha kolay olur. Ancak mantarın aktif hale gelmesine sebep olan etkenler de önemlidir. Ayak mantarına sebep olan organizma nem, sıcaklık ve oksijensiz ortama ihtiyaç duyar. Bu şartların oluşmasına sebep olan eşya ya da alışkanlıklar mantarın deriye yerleşmesini kolaylaştırır. Bu etkenler şöyle sıralanabilir:

  -> Hava almayan ayakkabılar ve uzun süre ayakkabının çıkarılmaması

  -> Ayak temizliğine önem verilmemesi ve çorap değiştirmemek

  -> Sentetik malzemelerden yapılmış ve nemi emmeyen çoraplar

  -> Ayakların yıkandıktan sonra ıslak bırakılması ve öylece ayakkabının giyilmesi

  -> Ayakların aşırı terlemesi

  -> Ayağı terleten ayakkabılar

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarı vücudun bazı bölümlerine bulaşabilir. Bu yüzden tedavi ediliyor bile olsa mantarlı bölgeye değdiğinde eller yıkanmalıdır. Ayak mantarı kendiliğinden iyileşmeyen bir hastalıktır. Ancak tedavisi de kolaydır. Genellikle krem ve spreylerle bu hastalıktan kurtulmak mümkün olur. Tedavi edilmediği takdirde er ya da geç tırnaklara bulaşacaktır. Tırnak mantarının tedavisi zordur. Uzun süre ağızdan ilaç almak gerekir. Bu ilaçlar karaciğer  ve böbrek sorunu yaşayan ya da birtakım hassasiyetleri olan kişiler için sakıncalıdır. Ancak yeni lazer teknolojisiyle tırnak mantarı da ağızdan ilaç alınmadan tedavi edilebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz