Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Egzama Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Nedir ?

Egzama, yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Aslında birçok sebep ve belirtiyi kapsayan cilt problemlerinin genel adıdır. Egzama oluşurken ilk başlarda kaşıntı, kabarıklık ve deride soyulmalar meydana gelebilir. Daha sonraları içi sıvı dolu büyük kabartılar ile kendini gösterir. 2 çeşit egzama vardır. Bunlar alerjik maddelere maruz kalınmasıyla oluşan ve herhangi bir maddeyle ilgisi olmadan kendiliğinden oluşan egzama çeşitleridir. Bu egzama çeşitlerinin bir kısmı dönem dönem iyileşebilirken, bazıları ömür boyu farklı bölgelerde kendini göstererek hastayı rahatsız edebilir.

Egzama Neden Ve Nasıl Olur ?

Egzama oluşmasındaki temel sebep cildin su tutma mekanizmasının bozulmasıdır. Bu mekanizma bozulduğu zaman ciltteki su ve yağ oranı azalır bunun sonucunda da cilt kurur. Kuruyan ciltte kızarıklık ve pürüzlülük meydana gelir. Egzama alerjik ise, bu alerjiyi meydana getiren madde sabun, toz, camur veya herhangi bir yiyecek olabilir. Hastanın hangi maddeye karşı alerjisi varsa ömür boyu o maddeden uzak durması gerekmektedir.

Egzama Belirtileri

  ->  Ciltte kızarıklıklar oluşması

  ->  Zaman zaman su toplayan, daha sonra iyileşen kabarıklıkların görülmesi

  ->  Ciltte genel kuruluk görülmesi

  ->  Deride genel bir kaşıntı hissi meydana gelmesi

Egzama Bulaşıcı Mıdır ?

İnsanlarda egzama hastasıyla karşılaşıldığında, genel olarak ondan uzaklaşma eğilimi vardır. Sanki hastada cüzzam varmışcasına hastaya dokunmamak, ona yakın bir şekilde nefes almamak gibi davranışlara yönelirler. Bunlar kesinlikle yanlıştır. Çünkü hem gereksiz, hem de hastayı rencide edici hareketlerdir. Egzama kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Yalnızca hastaların önlem alması gereken, çevreye zararsız bir hastalıktır.

Egzama Tedavisi

Egzama tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Egzama tedavisinde ilk önce cildi korumak gerekir. Bunun için kimyasal madde içermeyen sabunlar, cildi olumsuz etkilemeyen kıyafetler tercih edilmelidir. Her gün düzenli olarak duş alınmalı ve duştan çıkınca nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Egzama tedavisinde ilaç olarak da cilt bariyerini düzenleyen ve koruyan bazı kremler kullanılır. Çok yaygın ve sıkıntı verici olan egzama için ise kortizon türevi ilaçlar da doktor tarafından hastaya önerilebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz