Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ten Kokusu (Bromhidrosis)

Ten Kokusu (Bromhidrosis)

Ten Kokusu Nedir?

Her insanın kendine has bir ten kokusu vardır. Ten kokusu kimi insanlarda çekici ve birçok parfümle uyumlu olurken bazı insanlarda da ter kokusu gibi rahatsız edici olur. Bu koku “Ekrin” ve “Aporkin” tipi ter bezlerinin salgılarından kaynaklanır.

Ten Kokusu Nasıl Oluşur?

Koku iki şekilde oluşur. Birinci yol hafif yağlı aporkinden salgılanan terin  bakteriler tarafından tüketilmesidir. Ter ile beslenen bakteriler atık oluşturur. Bu atığın özelliklerine bağlı olarak vücudun karakteristik kokusu ortaya çıkar. İkinci yol ise ekrin bezinden salgılanan terin derinin ölü tabakasını bakterilerin yaşaması için elverişli hale getirmesidir. Bakteriler ölü deriyi tüketir ve atık oluşturur. İki durumda da bakteri atıkları kokuyu oluşturur.

 

Ten Kokusu Başkalarını Rahatsız Eder Mi?

Genellikle bu koku rahatsız edecek şiddette olmaz. Ancak bazı insanlarda çok çok rahatsız edici olur. Bazı araştırmacılar ten kokusunun kalıtsal bir özellik olduğunu iddia etmektedir. Esmer ve erkek bireylerde yoğun ten kokusu görülme oranı yüksektir. Ten kokusunun ortaya çıkışı ergenlikten sonra da olabilir. Çünkü Aprokin ter bezleri ergenlik döneminde  aktif hale gelir.

 

Kokuyu Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

-> En etkili yol daha fazla yıkanmak ve yıkanırken daha iyi temizlenmek olmalıdır. Böylece kokuyu oluşturan bakterilerin deride yaşaması zorlaşır.

-> Alüminyum ve çinko içeren bakteri öldürücü deodorantlar kullanılabilir. Ancak alüminyumun Alzheimer hastalığıyla doğrudan ilişkili olduğu unutulmamalıdır.

-> Teri emerek bakterilerin teri tüketmesini önlemesi için pamuklu giysileri tercih edilebilir.

-> Kafein Aprokin salgısını artırır, alınmamalıdır.

-> Çemen, baharat, yumurta gibi kendine has ten kokusu oluşturan besinlerden kaçınılmalıdır.

-> Bölgesel olarak uygulanabilecek bakteri önleyici sabun ve antibiyotikli kremler kullanılabilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

 

Lazer Tedavisi: Kokuyu azaltmada duruma göre kullanılabilecek etkin bir tedavidir.

 

Botoks Yöntemi: Botoks yöntemi zaten aşırı terlemeyi azaltmada kullanılan bir yöntemdir. Ten kokusunun da kaynağı ter olduğu için ten kokusu tedavisinde kullanılabilir.

 

Ozon Saunası Yöntemi: Bu yöntemle açılmış porlardan deriye nüfuz eden ozon gazı deriyi dezenfekte ederek bakterileri öldürür.

 

Cerrahi Yöntem: Aprokin ter bezlerinin sinirlere müdahale edilerek durdurulmasını içerir. Genellikle aşırı terleme problemi yaşayanlar tarafından tercih edilir. Az terliyor olsa da ten kokusu kişiyi çok kötü etkileniyorsa bu yöntem değerlendirilebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. eylem dedi ki:

  ten kokusu için hangi bölüme bassvurmalıyım botoks lazer tedavisi ozon saunası ve cerrahi yöntem bunlar ankarada hangi hastanede yapılıyor

  1. fatma dedi ki:

   eylem benimde şikayetim var bu konuda biçok araştırma yaptım adını duyup bilmediğim dünyada 600 kişide olan balık kokusu hastalığını buldum .bu konuda doktorlar genellikle mantar bakteri ya da ter bezlerinden buluyorlar nedeni bilmiyorum 2 doktora gittim sonuç alamadım

   1. Ugur dedi ki:

    Mrb bu konuda yardimci olabilirim

    1. Samet dedi ki:

     Size ulasabilirmiyim.

    2. harun dedi ki:

     Bana olurmusunuz yardımcı

    3. Ali dedi ki:

     uğur bey lütfen iletişim maili bırakın yardıma ihtiyacımız var bu konuda

    4. Harun dedi ki:

     Lütfen bana da olun

    5. Fatma çevik dedi ki:

     Bana da

  2. Fatma çevik dedi ki:

   Yaptırdın mı

Yorum Yaz