Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Protein Tozu Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Yan Etkileri

Protein Tozu Nedir ?

Proteinler ve amino asitler kasların yapı taşıdır. Et, yumurta, süt ürünleri ve bazı baklagiller protein açısından zengindir. Proteinler yağlar gibi vücutta depo edilerek saklanamaz, günlük ihtiyacın sürekli olarak karşılanması gerekir. Bir yiyeceğin içindeki proteini almak için o yiyecekte bulunan karbonhidrat ve yağları da almak çoğu zaman önlenemeyecek bir durumdur. İşte bu sebeple profesyonel sporcular günlük protein ihtiyaçlarını daha saf bir şekilde karşılamak için hazır protein tozlarına yönelmektedir. Protein tozları takviye gıdadır. Kesinlikle doğal yoldan sağlıklı beslenmenin yerini alması beklenmemelidir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozları adından da anlaşılabileceği gibi toz formundadır. Yani yalnız başına tüketilmez. Bu tozun öncelikle bir sıvı içerisinde çözünmesi gerekir. Protein tozunu çözmek için su, süt veya meyve suyu kullanılabilir. Protein tozlarının tadı bazı kişilere hoş gelmediği için suyun yerine sevilen bir meyve suyunun içerisine katmak daha iyi olabilir. Toz meyve suyunun içine katıldıktan sonra düzgün biçimde karıştırarak topaklanması engellenmelidir. Bu sayede hem toz topakları ağza gelmez hem de protein daha hızlı sindirilebilir. Sporcu, daha fazla yapay madde tüketmek istemiyorsa hazır meyve suları kullanmak yerine kendi meyve suyunu kendisi sıkarak hazırlayabilir.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Piyasada en yaygın bulunan protein çeşitleri whey proteini ve kazeindir. Bu iki protein çeşidinin kullanma zamanları birbirinden farklıdır. Protein tozu kullanacak sporcuların gelişigüzel yöntemler seçmek yerine doğru bilgi ile hareket etmesi gerekir. Aksi halde protein tozundan istenilen verim alınamaz

Whey Proteini: Bu protein türü ortalama 2 saat içerisinde sindirilir. O yüzden antrenmandan hemen sonra veya sabahları aç karnına kullanılması gerekir. Antrenmandan önce whey proteini kullanmak isteyenler ise maksimum 2 saat önceye kadar kullanabilirler. Daha sonra tüm yeme içme işlerinden uzak durmaları gerekir. Aksi taktirde antrenman sırasında şişlik oluşur.

Kazein: Kazein, whey proteinine göre daha uzun sürede sindirilir. Bu nedenle gece yatmadan önce kullanılmaları uygun olur.

Kompleks (Karışık) proteinler ise antrenmanda şişkinlik yapmayacak şekilde günün her saati alınabilir.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Ağırlık antrenmanı yapan kişiler yorulan kaslarını geliştirmek için proteine ihtiyaç duyarlar. Aldıkları protein sayesinde kasları büyür ve kütle olarak da artar. Bu durum sporcunun kilosunda artmaya sebep olur. Kas kütlesini artırarak kilo almak sağlıklı bir durumdur. Ancak bilinçsizce protein tozu içip spor yapmadan kas miktarının artacağını düşünenlere durum böyle olmaz. Bu kişilerde kullanılan protein yağ şeklinde depolanır ve istenmeyen bir kilo alımı ortaya çıkar.

Protein Tozu Ne İşe Yarar ?

  ->  Düzenli antrenman yapan kişilerin daha kısa sürede kas geliştirmesini yardımcı olur.

  ->  Antrenman sonrası kaslarda meydana gelen deformasyonların,  yırtılmaların daha çabuk  iyileşmesini sağlar ve bir sonraki antrenman için kasları hazır hale getirir.

  ->  Eğer içinde karbonhidrat takviyesi yok ise daha sıkı bir vücuda ve kas yapısına kavuşmaya yardımcı olur.

  ->  Kalori değeri düşük olduğu için et, yumurta vb. protein kaynaklarından daha avantajlıdır.

Protein Tozu Zararlı Mı ?

  ->  Süt içtiğinde midesinde gaz, karın ağrısı gibi semptomlar oluşan insanlar için sütten yapılan protein tozları da aynı etkiyi yapar.

  ->  Bazı merdiven altı protein tozlarının içinde ağır metal bulunabilir. Bu da bütün vücuda zarar vermektedir. O yüzden kullanılacak protein tozunun kalitesi ve güvenilirliği önemlidir.

  ->  Yapay bir gıda olduğu için uzun süre kullanıldığında karaciğer ve böbrekleri yorabilir.

  ->  Böbrek yetmezliği olanların kaçınması gerekir.

Sonuç olarak protein tozları doğal olmasa da bir ilaç değildir. Yapay steroidler gibi vücut dengesini bozmazlar. Günümüzde çok sık tüketilen cips, kola, hazır meyve suları da insan vücudu için yorucu ve hatta sürekli tüketildiğinde hasar bırakabilecek maddeler içerir. Yapılan araştırmalara ve protein tozlarının içeriğine bakıldığında protein tozunun bu hazır gıdalardan daha zararlı olmadığı görülmektedir. Ancak proteinin de etken bir madde olduğu ve protein tozunun hiçbir şekilde talimatlarda belirtilen miktar aşılmadan kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Protein tozu sadece kullanılıp antrenman yapmadan kas kütlesini artıran bir gıda değildir. Kesinlikle düzenli antrenman ve uykuyla birlikte kullanılmalıdır. Doğal beslenme kadar sağlıklı değildir ancak çok etkili bir gıda takviyesidir. Bu bilgiler doğrultusunda protein tozu kullanma kararı sporcuya aittir. 

Protein tozuna benzer etki gösteren amino asitler hakkında bilgi almak isteyenler amino asit yazımızı okuyabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz