Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Boksa Nasıl Başlanır? Boks Teknikleri Nelerdir?

Boks Nasıl Bir Spordur ?

Boks rakiple yapılan ve yalnızca yumrukların serbest olduğu bir dövüş sporudur. Boks savunma amaçlı yapılır. Amatör ve profesyonel olmak üzere 2 adet boks türü vardır. Amatör boks, sporcuların para kazanmadığı genellikle devlet eliyle yürütülen turnuvalardan oluşan bir yapılanmadır. Amatör boksta sporcular kask ile mücadele eder profesyonel boksa göre daha centilmen bir şekli vardır. Profesyonel boks ise sporcuların para kazandığı, devlet eliyle değilde özel sponsorların organize ettiği bir boks yapılanmasıdır. Dünya üzerinde 4 büyük boks federasyonu vardır. Her federasyonun şampiyonu o federasyona ait altın kemerin sahibi olur.

Boks Sporuna Nasıl Başlanabilir ?

Boks sporunun yapıldığı özel veya devlete bağlı spor salonları vardır. Sporcu adayları öğreneceği yeri kendi seçebilir ancak bunu yaparken boks hocasının hem bizzat müsabakalara çıkmış olmasına hem de iyi bir eğitmen olmasına dikkat etmelidir. Boks sporuna, sağlık durumu iyi olan herkes her yaşta başlayabilir. Ancak müsabakalara katılacak boksörler genellikle 12-13 yaşlarında boks sporunu yapmaya başlamış kişilerdir.

Boksta Duruş Nasıl Olmalıdır?

Boksör, rakibini karşısına aldığında güçlü ayağı daima geride olmalıdır. Güçsüz ayağı ise tam bir adım önde ve arkadaki ayağına paralel olmalıdır. Boksörün ayak açıklığı omuz açıklığı ile aynı genişlikte ayarlanır. Adım sırasında bu genişlik değişebilir. Ancak sabit pozisyona geçildiğinde tekrar aynı genişliğe dönülmelidir. Aksi halde rakipten gelen darbe sonucu denge kaybı yaşanır. Denge kaybı bir boksörün en istemeyeceği durumdur. Ayakları yere sağlam basamayan bir boksör ne istediği vuruşu yapabilir ne de gelen vuruş karşısında ayakta kalabilir.

Boksta Adım Nasıl Atılır?

Boksör müsabaka sırasında sürekli  ileri-geri ve yanlara doğru hareket halinde olmalıdır. Aksi halde rakibine düşünme ve atak planlama fırsatı verir. Boksör bu hareketleri yaparken daima ilk olarak güçsüz ayağını hareket ettirir. Daha sonra güçlü ayağını bir adım geriye ve paralel şekilde konumlandırır. Bu sayede mümkün olduğunca denge pozisyonunu korumuş olur. Müsabaka esnasında sürekli adımların sırasını ve konumunu kontrol etmek mümkün değildir. Bu nedenle boksörün antrenmanlarda sürekli adımlarını kontrol etmesi ve bunu refleks haline dönüştürmesi gerekir. Adım refleksini kazanmak için en etkili yöntem ayak bileklerini ip ile bağlayarak olması gereken açıklığa alışmaktır.

Boksta Gard Nasıl Alınır?

Boksörün gelen darbelerden korunmasını sağlayan en önemli savunma hamlesi gard almaktır. Gard alma rakibin darbelere sonucu sersemlemeye veya yıkılmaya sebep olabilecek bölgeleri koruma amacıyla uygulanır. Gard alırken güçlü olan el çeneye 3-4 santimetre mesafede olacak şekilde konumlandırılır. Elin çeneye yaslanması kesinlikle yanlıştır. Çünkü eli çeneye yaslamak gelen yumruğun kuvvetinin direkt olarak iletilmesine yol açar. Güçsüz el ise seviye olarak diğer el ile aynı yükseklikte ve 15-20 santimetre ilerde konumlanır. Bu el rakibe direkt vuruş yapabilmek için daha ileridedir. Rakibin ambale biçimde devrilmek üzere olduğu durumlarda bile asla gard unutulmamalıdır. Atak yaparken 2-3 saniyeliğine gard bırakılır, istenilen yumruklar atıldıktan sonra derhal guard alma pozisyonuna dönülür. Aksi halde boksör kontra atak yiyerek darbe alır.

Boksta Vuruş Teknikleri Nelerdir ?

1.Direkt Vuruş: En güçsüz vuruş stilidir. Rakibi devirmekten çok kendinden uzak tutmak ve yormak amacıyla kullanılan bir vuruştur. Direkt vuruş yapılırken omzu çene hizasına getirmek gerekir. Aksi halde vuruşun yapıldığı taraftan çeneye darbe alma ihtimali doğar.

2.Kroşe: Kroşe, direkt vuruşların ardından rakibi devirmeye yönelik bir vuruştur. Kolun belli bir açıyla dirsekten bükülerek yere paralel bir şekilde hedefe ulaşmasıyla sonuçlanır. Doğru teknikle vurulursa oldukça etkilidir.

3.Aparkat: Aparkat, kolun belli bir açıyla dirsekten bükülerek yere dik bir şekilde hedefe ulaşmasıyla sonuçlanan vuruştur. Gövdeye vurulduğunda rakibin gardını indirmesini sağlayan, başı hedef aldığında ise rakibi devirebilen bir vuruş şeklidir.

Boksta İskiv Nasıl Yapılır?

Rakipten gelen darbelerden kurtulmak için gard almak şarttır. Ancak gard tek başına yetmez. Gelen yumruklardan kurtulmak için belden yukarı kısmı hareket ettirerek iskiv yapmak gerekir. İskiv sırasında bacakların ve dizlerin kırılmaması çok önemlidir. Dizlerini kıran boksö yere sağlam basamaz ve dengesini yitirir.

Boks Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Boks antrenmanı birkaç farklı kısımdan oluşan ve birbirini bütünleyen egzersizlerden oluşur. Bunlar;

  ->  Düz Koşu: Düz koşu antrenman öncesinde boksörün nabzını yükseltirve nefes alışını düzenlemesini sağlar. Ayrıca bacak ve kasık bölgesindeki kasları esneterek rahat hareket edilmesine olanak tanır.

  ->  Esneme ve Isınma Hareketleri: Bu hareketler sporcunun kaslarını açarak daha rahat hareket etmeyi sağlar. Ayrıca olası bir sakatlanmanın önüne geçilmiş olur.

  ->  Burna Hafif Darbe: Boksta en çok hasar gören yer burundur. Burun hem çok açıktadır hemd eçok sayıda kemik ve kıkırdaktan oluşur. Bu nedenle antrenman öncesinde burna hafif darbeler yaparak kırılma riskini azaltmak mümkündür.

  ->  Adım Atma: Boksör için en önemli aşama duruş ve adım atmadır. Bu aşama iyice çalışılarak öğrenilmeden iyi bir boksör olunması imkansızdır.

  ->  Vuruş Çalışma: Boksörün yapacağı vuruşları öğrenmesi ve ayna karşısında çalışarak kendi eksiklerini tamamlaması gerekir. Unutmamak gerekir ki boks rakip üzerinde değil ayna karşısında öğrenilir. Rakip ile yapılan mücadele yalnızca boks bilen sporcuyu ileri bir seviyeye taşımaya yarar.

  ->  Kum Torbası: Öğrenilen vuruşların uygulanması için kum torbasında çalışmak gerekir. Kum torbasına nasıl vurulması gerektiği de oldukça önemlidir. Vuruş esnasında torbayı itici değil anlık vurup çekme hareketi yapılması gerekir. Aksi halde müsabaka sırasında atılan yumruğu hemen geri çekme refleksi kazanılamaz.

  ->  Atak ve Savunma Çalışma: Kum torbasından sonra boksörler ikili olarak eşleşerek eğitmenlerinin gösterdiği atak ve savunma oyunlarını çalışır. Bu sırada boksör hem öğrendiklerini dener hem de zihnini çalıştırarak yeni oyunlar üretir.

  ->  Müsabaka Antrenmanları: Antrenmanın son safhası müsabakadır. Eğitimde görülen her şey burada gerçek anlamıyla uygulanır. Ancak müsabaka eğitimin bittiği nokta değildir. Müsabaka sırasında da boksörler pek çok şey öğrenmeye devam ederler.

Boks, dünya çapında takip edilen oldukça popüler bir spordur. İzlendiğinde keyif veren ve bu sporu yapma isteği uyandıran bir çekiciliği vardır. Bu da bokstaki rekabet duygusudur. Boks sporunun ringlerde görülen kısmı buz dağının görünen yüzüdür. Arka planda ciddi bir antrenman boyutu vardır. Boks antrenmanları düzenli yapıldığında iyi bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur. Boksu gerçekten bilen ve iyi öğreten hocaların elinde 2-3 ay gibi bir sürede öğrenmek oldukça kolaydır. Yeter ki sporcuda çalışma ve öğrenme hırsı olsun.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Yorum Yaz