Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Body Sporunu Bırakınca Kaslarda Sarkma Olur Mu?

Body Sporunu Bırakınca Kaslarda Sarkma Olur Mu?

Her insanın vücudunda belirli bir oranda kas bulunur. Kas miktarı temelinde genetik faktörlere bağlıdır. Ancak çevresel etkenler bu tabloyu tümüyle değiştirebilir. İnsanlar spor yaparak, iyi beslenerek ve hayatını kas kütlesini artırmaya odaklı bir çizgide yaşayarak genlerindeki standart hayat koşullarına göre programlanmış kas miktarının üzerine çıkabilirler. Vücuttaki kas miktarının bir standardı olduğu gibi limiti de vardır. Bu limit genlerimizde kodlanmıştır ve limiti aşmaya çalışmak sağlımıza zarar verir.

 

Kas Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Her insanın genetik yapısı farklıdır. Bu genlerde gelen ideal kas oranı da farklı olur haliyle. Vücudun zaten bu genlerde kodlanan miktarda kas üretmeye programlanmıştır. Ancak çevresel etkenler buna mani olabilir. Hiç spor yapmayan, iyi beslenmeyen ve hareketsiz yaşayan bir insanın da genleri sayesinde sağlıklı kas miktarına sahip olacağı söylenemez. Özellikle insanların doğal yaşamdan tümüyle uzaklaştığı günümüzde sporun önemi bir kat daha artıyor. Makinelerin hazırlayıp sadece çiğnemesini bize bıraktığı yiyecekler ayağımıza kadar geliyor. Hayatta kalmak için gereken fiziksel çaba minimuma inmiş durumda.

Sporu Bırakınca Kaslar Neden Erir?

Ağır sporlarla uğraşarak ve gıda takviyeleri kullanarak kas kütlesini aşırı artıran kişilerin sporu bırakmasıyla kas kütlesi normale dönmeye başlar. Çünkü çevresel etken olarak nitelendireceğimiz ağır spor ve kullanılıyorsa gıda takviyeleri ortadan kalktığında genler durumu kontrol altına alır. Vücut hızla genlerde belirlenen çevresel şartlara uygun kas miktarına yaklaşır. Bu durum genlerin ihaneti gibi görünse de tam tersine hayatta kalmamızı ve duruma göre vücudumuzun değişmesini sağlayan şey DNA’dır. Ayrıca hiç spor yapmamış haliniz kadar gerilemez kas miktarı.

 

Kaslarda Sarkma Olur Mu?

Vücudumuzun tamamı bağ doku ile kaplıdır. Kaslarının hacmini vücudun doğal kapasitesinden fazlaca artıran kişilerin bağ dokusu şekil değişimine uğrar ve genişler. Sporu bırakan kişilerde kaslar hızla erir ve hacim azalır. Ancak vücudu kaplayan bağ doku aynı hızda kendini toparlayamazsa sarkma olur. Özellikle sporu aniden bırakan kişiler bu açıdan risk altındadır. Sarkma durumu doğum sonrasında kadınların yaşadığı karın bölgesindeki sarkmaya benzerdir. Ancak kadınların emzirme dönemindeki hormonal durumu bu sarkmanın giderilmesine yardımcı olur ve uzun sürse de sarkma düzelir. Erkeklerdeki sarkma hormon avantajı olmadığı için daha zor düzelecektir. Eğer düzeltilemezse ve kişi düzenli beslenmiyorsa sarkan kısımlar yağ ile dolar ve kötü görüntünün artmasının yanı sıra kilo sorunları baş gösterir.

 

Kaslarda Yumuşama

Sporu bırakan herkesin kaslarında bir miktar yumuşama olur. Bu sarkma ile karıştırılmamalıdır. Spora tekrar başlandığında düzeltilebilir. Üstelik sadece günlük hafif egzersizlerle bile kasların sertliği önemli ölçüde korunabilir. Eğer vücut geliştirmede sağlıklı sınırların dışına çıkmadıysanız endişlenmenize gerek yoktur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz