Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Vücut Geliştirenler İçin Ucuz Beslenme Programları

Vücut Nasıl Geliştirilir?

Vücut geliştirme 3 önemli ayaktan oluşur. Bunlar antrenman, beslenme ve dinlenmedir. Öncelikle geliştirilmek istenen kaslar antrenman esnasında yorulur ve ufak miktarda hasar görür. Hasar gören kas bir süre sonra kendini yeniler. Bu yenileme sürecinde yeterli beslenmek ve iyi dinlenmek çok önemlidir. İyi beslenme olmasa kas kendini daha güçlü biçimde yenileyemez. Dinlenme olmazsa da kas yorulmaya devam eder ve hasarlarını onaramaz. Bu yüzden vücut geliştirmeyi sadece spor salonuna giderek ağırlık kaldırmaktan ibaret sanmamak gerekir. Vücut geliştirmek bilimsel temellere dayanır. İstekli sporcuların da bu temellere uyarak hareket etmesi şarttır.

Vücut Geliştirmek İçin Beslenme

Vücut geliştirmek için en önemli besin ögeleri proteinlerdir. Bunlar en çok kırmızı et,  ithal balıklar ve Antep fıstığı gibi pahalı yiyeceklerde bulunur. Bunlar değerlendirildiğinde vücut geliştirme ileri düzeylerde yapılacaksa bir zengin sporu gibi algılanmaktadır. Ancak bazı yiyecekler vardır ki hem protein açısından zengin hem de maliyet açısından gayet uygundur.

Vücut Geliştirenler İçin Ucuz Öğün Önerileri 

  1 -) Tavuklu Pilav, Yoğurt ve Salata : Pilav, bu öğünde temel karbonhidrat kaynağı olarak düşünülmüştür. Ancak içinde kayda değer miktarda protein de bulunmaktadır. Temel protein kaynağı tavuktur. Salata ise vücut için gerekli vitaminleri karşılar.Yoğurt ise protein ve kalsiyum kaynağıdır. (Pilav yapımında esmer pirinç kullanılması önerilir.)

  2 -) Yumurtalı Menemen Ve Ayran : Menemenin içindeki yumurta akı temel protein kaynağıdır. Yumurtanın sarısından ise gereken karbonhidrat alınır. Ayrıca menemenin içindeki domates ve biber de vitamin açısından oldukça iyidir. Ayran hem sindirimi kolaylaştırır hemde kalsiyum bakımından zengindir.

  3 -) Sebzeli Makarna Ve Tavuk Köfte : Makarna, bu öğünde karbonhidrat kaynağı olarak düşünülmüştür. İçinde bir miktar protein de bulundurur. Tavuk köfte ise temel protein kaynağıdır. Ayrıca tavuk etinin kalori değeri kırmızı etten daha düşüktür.

  4 -) Bulgur Pilavı Ve Haşlanmış Tavuk : Bulgur, karbonhidrat açısından zengindir. Ayrıca protein bakımından, pirinç ve makarnaya göre daha iyidir. Tavuk ise asıl protein kaynağıdır. Ancak tavuğu yağda kızartmaktan ziyade haşlayarak tüketmek sağlıklı bir vücut için daha doğru bir seçim olacaktır.

 5 -) Ton Balıklı Salata Ve Makarna : Ton Balıklı salata, protein ve vitamin açısından oldukça zengindir. Makarna ise karbonhidrat kaynağıdır.

 6 -) Mercimekli Bulgur Pilavı: Mercimek protein değeri yüksek bir baklagildir. Bulgur ise hem proteinli hemde düşük kalorili bir karbonhidrat kaynağıdır. İkisinin birlikte kullanıldığı bir yemek ideal sporcu öğünü olabilir.

 7 -) Yumurtalı Kepek Ekmeği: Sporcular için ideal bir kahvaltılıktır. Yumurta, protein kaynağıdır. Kepek ekmeği ise düşük kalori ile karbonhidrat alınmasını sağlar. Kullanılan yoğurt ise kalsiyum ihtiyacını karşılar.

 8 -) Mantarlı Omlet: Mantar, yüksek miktarda protein içeren bir sebzedir. Bir de yumurta ile birleşince ihtiyaç duyulan proteini fazlasıyla karşılar. Yumurtanın içine rendelenen kaşar ise protein, karbonhidrat ve kalsiyum alınmasını sağlar.

 9 -) Ev Yapımı Şinitzel: Şinitzel evde hazırlandığında hem daha temiz hem de daha sağlıklı bir yemek elde edilebilir. Ana madde olan tavuk göğsü düşük yağ oranı ve yüksek protein değeri ile dikkat çeker. Tavuğun içine batırıldığı az miktarda yumurta da protein katkısı yapar. Şinitzelin en dış katmanını oluşturan mısır unu ise karbonhidrat alınması için yeterlidir.

 10 -) Balık Köfte ve Salata: Balık, en ideal et ürünüdür. Protein değeri oldukça yüksek olan balık eti ihtiyaç duyulan B12 vitamininin de temel kaynağıdır. Balık etinin en iyi kullanılabileceği yemeklerden biri de balık köftesidir. Çupra gibi etli balıkların kılçığı ayıklandıktan sonra et kısmı kıyma çekilir ve tavuk eti gibi işlenerek köfte haline getirilir. Balık köftenin yanına hazırlanacak bir salata ise gerekli vitaminlerin alınmasını sağlar. Ayrıca salatanın içine zeytinyağı koyularak sindirim sisteminin düzenlenebileceği unutulmamalıdır.

Bu öğünlerde hazırlanan yemeklerin içeriği kadar pişirilme yöntemleri de önemlidir. Margarinler ve yağlar, fit bir vücuda ulaşmanızı zorlaştırabilir. Bunların yerine buharda pişirme ve zeytinyağı tercih edilmelidir. Ayrıca öğünler yapılan sporların ağırlığına göre düzenlenmelidir. Fazla tüketilen yemekler, sağlıklı bile olsa yağlanmayı artırır. Bu ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlerde yoğurt ve mevsim meyveleri tüketmek gerekir. Bu şekilde hem ucuz hem de sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. eRKAN dedi ki:

    ALLAHTAN EKONOMİK PROGRAM GÜNLÜK 30 TL TUTUYOR NEYSE KURUFASULYE PİLAVA DEVAM

Yorum Yaz