Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kahverengi Yumurta Mı, Beyaz Yumurta Mı?

Kahverengi Yumurta Mı, Beyaz Yumurta Mı?

Yumurtanın Besin Değerleri

Yumurta özellikle kahvaltıda yendiği zaman vücuttaki yağların yakılmasına ya yardımcı olan bir besindir. C vitamini dışında hemen hemen bütün vitaminleri içeren yumurta, aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır. Fakat yumurtanın akıyla sarısını karıştırmak besin değerini düşürür. Yumurtanın akındaki bazı maddeler sarısındaki bazı vitaminleri etkisiz hale getirir. Sahanda yumurta yaparken sarısını bütün halde pişirmek ya da haşlama yumurta yemek daha faydalı olur.

Besin İçeriği Farklı Mı?

Besin içeriği açısından beyaz yumurtayla kahverengi yumurta arasında bir fark yoktur. Ancak yumurtanın besin içeriği  tavukların beslenmesine bağlıdır. Eğer bir üretici kahverengi yumurtlayan tavukları daha kaliteli yemlerle beslerse sarı yumurtalar daha iyi besin içeriğine sahip olur. Bu konuda doğru bilginin alınabileceği tek kaynak üreticidir.

Yumurtalar Neden Farklı Renkte Olurlar?

Bütün hayvanlar gibi tavuk da evcilleştirilmeden önce yabani ortamda yaşıyordu. Tabii ki tavuklar da nesillerini devam ettirebilmeleri için doğanın onlara verdiği önemli özelliklere sahiplerdi. Bu özelliklerden biri de yumurtalarının renklerinin yaşadıkları bölgenin bitki örtüsüne uygun olmasıydı. Bu yüzden kökeni Akdeniz çevresine dayanan tavuklar beyaz yumurtlarken Asya kökenli tavukların kahverengi yumurtladığı görülür. Başka bir deyişle kahverengi yumurtalar Akdeniz kıyılarının renkleri arasında hemen göze batmış ve başka hayvanlara yem olmuştur. Aynı şey Asya’daki beyaz yumurtalar için geçerlidir. Doğal seçilim ile her yerde bölgeye uygun özellikteki hayvanlar nesillerini sürdürmüştür.

Kaynatırken Kahverengi Yumurta Tercih Edin

Besin içeriği farklı olmasa da kabukların özellikleri  farklıdır. Beyaz kabuklu yumurtalar çok kırılgandır. Eğer yumurta haşlanacaksa sarı yumurta tercih edilmesi daha doğru olur. Çünkü hiçbir zaman yumurtanın suyun içinde kırılmasını istemeyiz.

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar üretim ve son tüketim tarihleri üzerinde yazsa da açıktan alınan yumurtalarda böyle bir şey yoktur. Taze olup olmadığını anlamak için yumurta suya bırakılır. Eğer suda yüzerse bayattır, taze yumurta suda batar.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Nuri Hakan Tataroğlu dedi ki:

  Yumurtayı anlatan Has Bir Yiyecek isimli şiirimin okunmasını dilerim Nuri Hakan Tataroğlu gezgin bezgın gurme araştırmacı
  Has Bir Yiyecek
  Hem ucuz ve çok yararlı bir besin
  Çocuğu genci ihtiyarı bolca yesin
  Çiğ yumurta içersen düzelir sesin
  Yemesinin çok kolay olduğu kesin

  Tavuğun yumurtası değişik boylarda
  Fazla yemeyin yumurtayı sıcak aylarda
  Cildi güzelleştirir bayanlarda baylarda
  Has bir yiyecektir kahvaltılarda

  İçi sarı ve beyazdır
  Yumurtayı yemek bir hazdır
  Kaz yumurtasını yiyen pek azdır
  Az tüketildiği mevsim yazdır

  Salatalara yemeklere katılır
  Bakkallarda marketlerde satılır
  Bayat ise yenmez çöpe atılır
  Akşamları fazla yersen zor yatılır

Yorum Yaz