Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sabahları İlk İş Bir Bardak Limonlu Ilık Su İçin

Sabahları İlk İş Bir Bardak Limonlu Ilık Su İçin

Sağlıklı yaşam önerileri genellikle öyle bir zorlukta oluyor ki insanların çoğu  başlamaya bile cesaret edemiyor. Fakat bu tavsiyeyi iki parmağınızla uygulamanız mümkün. Sabah kalktığınızda hiçbir şey tüketmeden yaklaşık 30 dakika önce içeceğiniz bir bardak suya yarım limon sıkın. Suyun ılık olması gerektiğini de unutmayın. Bu kadar basit bir alışkanlığın sağlığınızı ne kadar olumlu etkilediğini görünce zaten bırakmak istemeyeceksiniz. Her gün limonlu su içmek elbette mümkün olmayabilir ama en azından sabahları aklınızda bu faydalı alışkanlık olmalı.

Kahvenin Verdiği Enerjiyi Bulacaksınız

Güne zinde başlamanızı sağlar. Öyle ki kahvaltıdan sonra içtiğiniz kahvenin bile yerini alabilir ve kafein ihtiyacını azaltır. Sabahları kahve içenlerin keyiflerine karışmadan limonlu suyun vereceği enerjiye değinmiş olalım böylece. Gün boyu hissedeceğiniz enerji zaten sizi limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirmeye ikna edecektir.

Cildinizi Temizleyecek

Limon cildinizi hem içeriden hem de dışarıdan temizleyebilir. Güçlü antioksidan özelliği ile cildinizdeki lekeleri ve kırışıklıkları azaltır. Limonun birçok cilt küründe de kullanıldığını zaten ilgili olan herkes bilir.

Limon-UzmanTedavi.NET

Eklem Ağrılarınızı ve Sindirim Sisteminizdeki Şişkinliği Azaltacak

Sindirim sistemini harekete geçirir ve şişkinliği azaltır. Karaciğerinizi harekete geçirerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca eklemlerde biriken ürik asidi yok eder.

Doğrudan Zayıflatmıyor Ama…

Zayıflamaya doğrudan yardımcı olduğu söylenemez. Ama  bu alışkanlık midenin asitlik oranını düzenlemesine yardımcı olarak hemen acıkma problemini azaltır. Ayrıca limondaki pektin lifi de acıkmayı geciktirici özelliktedir.

Stresinizi Azaltacak ve Bağışıklığınızı Güçlendirecek

Stres insanların bağışıklık sistemini fazlaca olumsuz etkiler. Stresi önlemek her zaman mümkün olmadığı için başka önlemler de almak gerekiyor. Stres altındaki kişilere bolca C vitamini almaları öneriliyor. C vitamini bakımından çok zengin olan limon bağışıklık sistemine destek oluyor. Ayrıca limonun kokusunun sakinleştirici etkisi vardır, bir yandan da stresle doğrudan savaşır. Boğaz ağrısına iyi gelir ve viral kökenli hastalıkların nezle semptomunu azaltır.

Nefesiniz Ferah Olacak

Nefesinizin daha ferah olmasını sağlar. Diş eti iltihaplarına pozitif etkisi olduğu gibi dişleri de beyazlatır. Ancak direkt limon suyu içmekten kaçınmak gerekiyor. Çünkü limon suyu seyreltilmediği takdirde diş minesine zarar verebilecek düzeyde güçlü bir asittir. Sitrik asidin ağızda kalmaması için limonlu sudan sonra gargara yapılması gerekir. Ancak dişler fırçalanmamalıdır. Çünkü limon suyundaki asit dişin üzerindeki koruyucu tabakayı kaldırır ve ilk yarım saatlik sürede dişleri fırçalamak diş minesinin az da olsa aşınmasına neden olabilir.

İşte Size En Alkali Besinlerden Biri

Vücudunuzun Ph değerini dengeler. Limon son zamanlarda sıkça duyduğumuz “alkali” özelliği açısından çok iyidir. İçindeki sitrik asit sindirime uğradıktan sonra asitliğini kaybeder ve vücudun asitliğini düşürür.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
6 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,17 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz