Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Şeker Tüketiminin Olumsuz Etkileri ve Zararları

Şeker Tüketimi

Dünya genelinde hazır şeker tüketimi son 50 yılda aşırı artmıştır. İnsanların beslenme düzenindeki bozuklular ve damak zevklerinin değişmesi bu tüketime sebep olan en önemli etkenlerdir. Eskiden evde veya lokantalarda yenilen köfte, pilav ve ayrandan oluşan doyurucu ve besleyici menülerin yerini hamburger, cips ve koladan oluşan besin değeri düşün ancak şeker ve kolesterol içeriği yüksek menüler almıştır. Bu şekilde beslenme alışkanlığı insanları hem sindirilmesi daha zor ve zararlı besinler tüketmeye itmiştir hem de damak zevklerinin bu yönde değişmesine sebep olmuştur. Bu şekilde şeker içeriği yüksek bir beslenme düzeni olmasının da birçok olumsuz etkisi vardır.

Şeker Tüketiminin Zararları

  ->  Şeker tüketimi gerekenden fazla olursa kilo almaya ve yağ birikmesine sebep olur.

  ->  Şeker tüketimi iç organlarda yağlanma başlamasına sebep olabilir.

  ->  Fazla şeker tüketimi diyabet oluşumu riskini artırır. Diyabet ise tüm dolaşım sistemini etkiler. Uzun yıllar kontrolsüz diyabet ile yaşayan insanlarda körlük, bacak kesilmesi ve ölüm gibi çok kötü sonuçlar görülebilir.

  ->  Şeker tüketimi fazla ise kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de oldukça fazladır.

  ->  Şeker, kanser hücrelerinin en sevdiği besindir. Kanser hücreleri çoğalırken besin olarak şekeri kullanır. Ayrıca kanserli hücrelerle mücadele eden vücut savunma hücreleri de şekerden olumsuz etkilenir.

  ->  Şeker tüketimi fazla olursa alınan proteinler yeterince sindirilemez.

  ->  Vücudun enerji ihtiyacı önce karbonhidratlar sonra yağlar en son olarak da proteinlerden karşılanır. Bu nedenle şeker alımı çok fazla olursa vücutta biriken yağların yakılması söz konusu olamaz. Hatta daha fazla yağ birikimi ortaya çıkabilir.

Günlük Şeker Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Günlük şeker ihtiyacı aslında doğal besinlerin içeriğinden rahatlıkla karşılanmaktadır. Taze meyvelerin bile içerisinde yüksek miktarda şeker vardır. Bu nedenle insanların çikolata, tatlı gibi gıdalardan uzak durması gerekir. Bunlar insanların günlük şeker ihtiyacını aşmasına sebep olur ve bu noktadan sonra şeker o insan için zararlı hale gelir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz