Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ananasın Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir?

Ananasın Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir?

Ananas, sıcak iklimlere ait tropikal bir meyvedir. Anavatanı Güney Amerika’dır ve ananas üretiminde birinci sırada Brezilya yer almaktadır. Ülkemizin güneyinde de ananas seralarında üretim yapılabilmektedir. Eskiden pek az bir kesimin ulaşabildiği ananas, bu gün en ucuz pazarlarda bile yerini almıştır. Sert dış kabuğunun altında mucize gibi bir tat barındıran bu meyvenin sağlığa faydaları da çok fazladır. Diğer yandan tüketilmemesi gereken durumlara da değineceğiz elbette.

Ananasın Faydaları

-> Ananasta A, B ve C vitaminleri yüksek oranda bulunmaktadır.

-> Ayrıca magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da zengin bir meyvedir.

-> Büyük oranda su içeren ananas yağsız bir meyvedir ve ölçülü tüketildiği takdirde diyet programlarına uygundur.

-> İçerdiği güçlü bromelain enzimi proteinlerin ve özellikle etin sindirilmesine yardımcı olur. Bu yüzden ağır bir et yemeğinden sonra meyve tüketecek olursanız ananası tercih etmeniz doğru olur.

-> Ananasın kabızlığa iyi geldiğini de eklemeyi unutmayalım.

-> Bromelain enzimi iltihap ve şişkinliklere de iyi gelir. Hamilelere ellerde şişlik olmaması için kontrollü olarak önerilmektedir.

-> Bromelain enziminin kanseri önlediği de bilinmektedir.

-> Bağışıklığa da destek olan ananas içerdiği bol C vitamini ile enerjinizi de yüksek tutar. Kış hastalıklarına yakalandığınızda ananas tüketmeniz faydalı olur.

-> Ananas iyi bir kan sulandırıcıdır.

-> Ananastaki B vitamini ise özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. B vitamini cildi nemlendirir, tırnakları güçlendirir  ve saçlara da parlaklık kazandırır. Bu yüzden ananaslı cilt maskeleri de revaçtadır.

 

Ananasın Zararları

-> K vitamini eksikliğiniz varsa ya da yaralanma durumlarında kanınız kolay pıhtılaşmıyorsa kesinlikle ananas tüketmeyin. Çünkü ananasın kan sulandırıcı özelliği vardır. Elbette kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar için de aynı durum geçerli. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılan dönemlerde ananastan uzak durmak gerekir.

-> Ananastaki bromelain enzimi çok etkilidir. Öyle ki ananas fazla tüketildiğinde alerjen etki göstererek ağızda yara ya da hassasiyet meydana getirir. Eğer ananas yerken dilinizde hafif bir acı hissetmeye başladıysanız o anda ananas yemeyi bırakın. Sizin o gün yiyebileceğiniz miktar en fazla o kadardır. Yemeye devam ederseniz acı şiddetlenir ve kanama dahi olabilir.

 

İyi Ananas Nasıl Anlaşılır?

Ananas, karpuz gibi dışarıdan biraz belirsiz bir meyvedir. Dikkat edilmesi gereken yerleri ise yaprakları ve tabanıdır. Olgun ve yenmeye hazır bir ananasın tam ortadaki yaprakları çekildiğinde rahatlıkla kopar. Ayrıca tabanı da azıcık da olsa ezilebilecek kadar yumuşamış olur. Ancak gövdesi tamamen yumuşak bir ananasla karşılaştıysanız bu ananasın bozuk olma ihtimali çok yüksektir.

 

Ananas Evde Nasıl Soyulur?

Birçok yerde ananas soymak için tasarlanmış makineleri görüyoruz. Ancak evde ananası soymaya kalktığımızda uygun bir bıçak yoksa orta kısmı çıkarmak imkansız oluyor. Bu zorluğun üstesinden gelmekse çok kolay. Tabanını ve tepesini kestiğiniz ananasın kabuğunu soyun. Yukarıdan baktığınızda dört çeyrek daire olacak şekilde boyuna kesin. Böylece ortadaki yenmeyen kısmı çeyrek dairelerden kolaylıkla ayıklayabilirsiniz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz