Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yoğurt Faydaları ve Mayalama Tarifi

Yoğurt Faydaları ve Mayalama Tarifi

Yoğurt Nasıl Bir Besindir?

Süt, farklı işlemlerden geçirilerek pek çok değişik ürüne dönüştürülebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de yoğurttur. Yoğurt, sütün özel maya bakterilerince laktik asit fermantasyonunda kullanılması ile elde edilir. Yoğurt, içerdiği kalsiyum, protein ve vitaminler ile sağlık açısından oldukça faydalı bir üründür. Yoğurt göçebe Türkler tarafından bulunmuştur. Bu nedenle pek çok dilde Türkçe’deki gibi yoğurt kelimesi ile bilinmektedir.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

  ->  İlk etapta yoğurt yapımı için tercihen pastörize edilmemiş doğal süt alınır. Hazır süt kullanılacaksa tam yağlı olmalıdır.

  ->  Süt derin bir tencere içinde kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır ve taşmadan 10 dakika daha kaynatılır. Altı kapatıldıktan sonra süt beklemeye bırakılır. Pastörize süt kullanılacaksa kaynama sıcaklığına gelmesi yeterlidir daha fazla kaynatılması gerekmez.

  ->  Süt sıcaklığını kaybederken ara ara parmakla kontrol edilir. Parmağın çok yanmadığı ancak sütün de fazla soğumadığı bir aralıkta, yani 45 derece civarında içerisine bir miktar yoğurt eklenir. (Genellikle 1 litre süre bir kaşık yoğurt şeklinde)

  ->  Koyu kıvamlı yoğurt elde etmek için süt tozu da eklenebilir.

  ->  Yoğurt eklendikten sonra tencerenin üzeri örtüler ile kaplanır ve mayalanması için bırakılır.

  ->  Tencereyi sararken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Eğer ortam çok sıcak ise fazla kalın bir örtü ile sarmak sulu bir yoğurt elde edilmesine sebep olabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ince örtüler kullanmak gerekir.

  ->  Oda sıcaklığında aşağı yukarı 4-6 saat aralığında mayalanma tamamlanır.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

  ->  Yoğurt, içerdiği yüksek kalsiyum miktarı sayesinde kemiklerin gelişiminde ve sağlamlaşmasında oldukça faydalıdır. Bu nedenle özellikle osteoporoz görülen bayanların her gün en az bir kase yoğurt tüketmesi gerekir.

  ->  Yoğurt, içerdiği karbonhidrat ve proteinler sayesinde doyurucu bir besindir. Ayrıca sporcuların kas kütlesini artırması konusunda olumlu etki gösterir.

  ->  Yoğurt damarlar üzerine etki eden ve hipertansiyonun düşmesini sağlayan maddeler içerir.

  ->  Bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler sindirimi kolaylaştırır. Ancak bu bakterilerin sayılarının azalması sindirim üzerinde olumsuz etki yapar. Kabızlık, şişkinlik gibi durumlar görülebilir. Yoğurdun içerisinde bu yararlı bakteriler bulunur. Bu nedenle yoğurt tüketiminin sindirim üzerinde de olumlu etkileri vardır.

  ->  Yoğurt, diş eti iltihabı riskini azaltır.

  ->  Yoğurt, vücut direncinin artmasına da yardımcı olur. Bu sayede enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

  ->  Yoğurt suyu ferahlatıcı ve hücreleri yenileyici bir etkiye sahiptir. Rejim yapan kişiler ara öğünlerde yoğurt suyu kullanılarak yapılacak bir cacık hem besleyici hem de faydalı olacaktır.

  ->  Yoğurt suyu sindirimin düzene girmesine yardımcı olur. Kabızlık problemi olanlar yoğurt suyu kullanarak meyveli yoğurtlar hazırlayabilir ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayabilir.

  ->  Yoğurt suyu idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Vücudunda çeşitli sebeplerle ödem oluşan kişiler yoğurt suyu tüketerek bu durumdan kurtulmayı hızlandırabilir.

  ->  Yoğurt suyu bol miktarda protein içerir. Ayrıca yoğurt suyunun içinde bulunan protein dolaşım sistemine daha çabuk karışır ve daha kısa sürede kas kütlesinin artmasını sağlar.

  ->  Yoğurt suyu, bir kalsiyum deposudur. Çocuklarda kemik gelişimi, yaşlılarda ise kemik erimesinin önlenmesi için bol bol yoğurt suyu tüketilmesi gerekir.

Yoğurdun Zararları Nelerdir?

  ->  Yoğurt, içerisinde çokça bakteri de bulundurur. Fazla tüketildiğinde bağırsaklara bakteri bulaşmasına sebep olabilir.

  ->  Yoğurt sindirim sistemini hareketlendirir. Ancak fazla tüketildiğinde ishale sebep olabilir.

Yoğurt Nasıl Saklanmalıdır?

Yoğurt, kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır. Ayrıca buzdolabının kapak bölümüne değil iç kısımdaki soğutuculara yakın olarak yerleştirilmelidir. Hazır yoğurtlar buzdolabında yaklaşık 1 hafta besin değerini kaybetmeden korunabilir. Ancak ev yapımı yoğurtların ömrü daha kısadır. Çünkü ev yapımı yoğurtlarda koruyucu katkı maddesi bulunmamaktadır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz