Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Teflon Tavaların Zararları ve Sağlıklı Pişirme Kapları

Teflon Tavaların Zararları ve Sağlıklı Pişirme Kapları

“Yanmaz yapışmaz!” sloganlarıyla hayatımıza giren teflon tencereler uzun yıllar büyük ilgi gördü. Teflon tavalar yemeği yakmaz, bu doğrudur. Ancak teflon kaplamalarının içeriğindeki zararlı kimyasallar  tavalar yıprandıkça yemeklere karışmaktadır. Pişirme kapları uzun vadede sağlığımıza etki edebilir. Çünkü bir gün değil her gün aynı pişirme kaplarını kullanıyoruz.

Sağlıksız Pişirme Kaplarının Zararları

Eğer yanlış seçimleri ısrarla sürdürürsek ileride zararını görmemiz işten bile değil. Örneğin alüminyum maddesinin Alzheimer hastalığına yol açtığı ispatlanmış bir gerçektir. Yani zararlı olan tek pişirme kabı teflon değil. Teflon yerine, aynı niteliklere sahip seramik tencereler kullanmak sağlıklı olacaktır. Doğal bir madde olan seramik yemeklere karışsa bile vücudumuza zarar vermez.

 

Seramik – Toprak – Cam – Paslanmaz Çelik – Dökme Demir Tercih Edilmeli

Seramik, toprak ve cam pişirme kapları asitlerden etkilenmez. Isıyı da yavaş yavaş ileten bu kaplar yemeğin yanarak kanserojen hale gelmesinin de önüne geçerler. Doğal yapıdaki kaplar arasında seramik kaplamanın yeri ayrıdır. Çünkü seramik kaplamanın sağladığı avantajlar teflonu aratmaz. Tek dezavantajı teflon tavalarla arasındaki fiyat farkıdır. Doğal bir malzeme olan seramik yemeğe karışsa bile zararlı olmaz. Diğer yandan illa ki metal tencerelere ihtiyacımız olacak. Bunun için de çelik tencereleri kullanmak gerekir.

Sıcaklar İçin Plastikten Uzak Durun

Sıcak besinlerle temas edecek araç gereçleri  ya da saklama kaplarını seçerken plastiği tercih etmek sakıncalıdır. Çünkü plastik gereçler sıcağa dayanıklı değildir. Saklama kabınızın cam olması en iyisidir. Çünkü bazı metal kaplar turşu gibi asitli besinlere dayanıklı değildir.

 

Bakır Kaplar İyi Kalaylanmazsa…

Bakır kaplardan besine bakır geçişi arttığında zehirlenme olur. Besinle bakırın temasını kesmek için kalaylama yapılır. Ancak işinin ehli olmayan kişilerin yaptığı kalaylama kapları eskisinden daha zararlı hale getirebilir. Ayrıca kalay zamanla parça parça döküldüğü için yemeklere kalayın içeriğindeki kurşun gibi zararlı maddeler de karışabilir.

 

Alüminyumun zararları-UzmanTedavi.NET

 

Alüminyum Alzheimer Yapıyor

Alüminyum kapların zayıf noktası da asitli besinlerdir. Sirke ya da limon suyu gibi asitli besinlerle temas eden alüminyum çözünerek yemeğe karışmaya başlar. Yemeğe karışan alüminyum miktarı aşırı olmadığı için ilk zamanlar bir etkisi gözlemlenmese de ileride unutkanlık gibi yan etkileri olur. Alüminyumun Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkili olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca alüminyumun yemeklere karışması birçok mineralin vücuda yararını azaltır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz