Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Günde bir avuç kadar tüketildiğinde birçok fayda sağlayan ceviz; yağ asitleri içeren besinler arasında E vitamini bakımından en zengin kuruyemiştir. Damar tıkanıklıklarından kolesterol sorununa, diyabetten kansere kadar birçok rahatsızlığa karşı faydası bulunan cevizin insanı tok tuttuğu ve gün içerisinde gerekli olan enerjiyi sağladığı da biliniyor.

KOLESTROLE KARŞI CEVİZ

Birçok üniversite tarafından yapılan araştırmalarda günde bir avuç cevizin kolesterolü düşürdüğü saptanmıştır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini yükselten ceviz; kötü kolesterol plaklarını uzaklaştırıyor ve damar çeperlerini temizliyor. Bu sayede kalpteki damar tıkanıklıklarının da önüne geçiyor. Yapılan araştırmalarda düzenli ceviz tüketiminin damar tıkanıklığı ve buna bağlı olarak gelişen kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

DİYABETE KARŞI CEVİZ

Özellikle diyabet hastalarında görülen kan şekeri seviyesinin kontrol edilememesi sorunu da yine ceviz tüketimi ile çözüme kavuşuyor. Çünkü ceviz kan şekerini aniden yükseltmiyor, şeker dengesini sağlıyor. Ayrıca damar tıkanıklıklarının önüne geçmesi sayesinde diyabet hastalarında görülen kalp ve damar sorunlarını da büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

KANSERE KARŞI CEVİZ

Günümüzün en çok tedirgin eden hastalıklarından olan kanser riski de düzenli ceviz tüketimi ile aza indirgenmektedir. Ancak bu noktada şunu belirtmeliyiz ki; ceviz kanseri tedavi etmiyor, sadece olası kanser riskini -aza indiriyor. Kanser oluşumuna neden olan kronik oksidatif stres seviyesi her gün düzenli ceviz tüketimi ile kontrol altına alınabilir. Bu sayede olası kanser riski de minimum seviyeye indirilmiş olacaktır.

ZAYIFLAMAK İÇİN CEVİZ

Önemli hastalıkların önüne geçen cevizin insan vücuduna da birçok faydası bulunuyor. Özellikle kemik zayıflaması sorununu ortadan kaldıran yiyeceklerin başında geliyor. Kimileri cevizin yüksek kalori içermesi nedeniyle kilo aldırdığını düşünüyor. Ancak aşırıya kaçılmaması kaydıyla ceviz tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcı olabilir. Çünkü ceviz kan şekerini azar azar yükseltir. Bu da demek oluyor ki cevizden aldığımız kaloriler kolay kolay yağ olarak depolanmıyor.

GÜÇLÜ BEYİN İÇİN CEVİZ

 

405213-3-4-b4e7d

Cevizin hafıza güçlendirici etkisi de vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak ceviz tüketiminin hafızayı güçlendirdiği ve unutkanlığı azalttığı saptanmıştır. Ceviz faydalı yağ içeriği yüksek bir besindir. Beynin kuru ağırlığının %90’ının yağ oluşu cevizin beyne faydasını en kısa yoldan izah eden göstergedir.

NOT: Düzenli ceviz tüketiminden ya da bir avuç ceviz tüketiminden kastımız günde 3-4 adet cevizden fazla olmamak kaydıyla ceviz tüketimini ihmal etmemektir. Fazlasının sürekli tüketilmesi kişiye ciddi zararlar verebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. can sever dedi ki:

  Erkeklerde cinsel gücü artirdigi dogrumu spreim kalitesinin zenginlestigi dogrumu

 2. fAtoş dedi ki:

  Cevizin beyine faydalı olması çok iyiymiş

 3. cuneyt dedi ki:

  Slm ben yarim kiloya yakin 300. 400 gram ceviz yiyorumyan etkisini gormedimm gercekten cokmu sakincalii. Aciklik getirirseninz sevinirim tsklerr

 4. serpil bayraktar dedi ki:

  Akşamları yatmadan evvel iki adet ceviz yiyorum ama ertesi gün baş ağrısı oluyor. Yemediğim zaman böyle bir problem yok. Cevizin böyle bir etkisi var mıdır? Sebebi nedir? Ne yapmalıyım?

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Yatmadan önce hiçbir şey yenmemelidir. Akşam yiyecekseniz daha erken saatlerde yemeyi deneyin.

 5. Sağlık Danışmanı dedi ki:

  Evet sabah aç karna yediğinizde cevizin tansiyonu düşürücü etkisi olur. Yüksek tansiyon hastaları için çok önemli bir yiyecektir ceviz.

 6. adalet dedi ki:

  hersabah ac karna 2 tane ceviz tuketiyorum ama tansiyonum duşuyor cevizden olabilirmi cevap yazarsanız sevinirim

Yorum Yaz