Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Esmer Pirinç Tüketmenin Faydaları

Esmer Pirinç Tüketmenin Faydaları

Esmer Pirinç Nedir?

Pirinç, pilav ve çorba gibi yemeklerde kullanılır. Kullanılan bu pirinç doğal yollarla yetiştirilen pirinç tanelerinin santrifüj işleminden geçirilmesiyle elde edilir. Santrifüj işlemi sırasında doğal pirinç tanelerinin kabukları soyulur ve üzerindeki zarsı tabaka ortadan kaldırılır. İşlem sonucunda yalnızca günümüzde kullanılan beyaz pirinç kalır. İşte bu işlemin ilk basamağında kullanılan kabuklu pirinç tanelerine esmer pirinç adı verilir. Esmer pirincin beyaz pirince çevrilmesinin sebebi tamamen lezzetle ve raf ömrünün artırılması ile ilgilidir.

Esmer Pirinç ve Beyaz Pirincin Farkları Nelerdir?

  ->  Esmer pirincin protein değeri beyaz pirinçten yüksektir.

  ->  Esmer pirinç beyaz pirinçten daha geç sürede sindirilir.

  ->  Esmer pirinç çiğnendiğinde nişasta ortaya çıkmaz. Ancak beyaz pirinç çiğnendiğinde ağız içerisinde kolaylıkla nişasta ortaya çıkar ve şekere dönüşür.

  ->  Esmer pirincin kolesterol ve kan şekerini dengeleyici bir etkisi varken beyaz pirinç bu iki değeri de kontrolsüz şekilde yükseltir.

  ->  Esmer pirincin lif oranı beyaz pirincin iki katı seviyededir. Yüksek lif oranı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

  ->  Esmer pirincin demir oranı beyaz pirincin yaklaşık 3-4 katıdır. Bu sayede esmer pirinç kan hücresi üretimini artırır.

  ->  Esmer pirinçteki magnezyum seviyesi beyaz pirinçten çok daha fazladır. Magnezyum kas kasılmasında kullanılır.

  ->  Esmer pirinçte vitamin B1 seviyesi beyaz pirinçten daha yüksektir. B1 vitamininin görevi protein ve karbonhidratların sindirilmesidir.

  ->  Esmer pirincin raf ömrü yaklaşık 6-7 aydır. Ancak beyaz pirincin raf ömrü 9-10 yıldır. Bu nedenle pirincin doğallığını bozarak beyaz pirinç üretmek satıcıların işine gelir. Bir maddenin raf ömrünün uzaması ile yapaylığının ve zararının artması doğru orantılıdır.

Kepekli Pirinç Nereden Alınabilir ve Nasıl Tüketilir?

Kepekli pirinç son yıllarda popüler olan bir gıdadır. Bunun en önemli sebebi de son 10 yıl içerisinde insanlarda doğal gıdalara dönme isteğinin ve bilincinin oluşmasıdır. Artık marketlerde esmer un, kepekli bulgur gibi esmer pirinç de satılmaktadır. Ancak esmer pirincin beyaz pirinçten çok daha pahalı olduğu unutulmamalı. Esmer pirincin kullanım şekilleri beyaz pirinç ile aynıdır denilebilir. Sade pilav, sebzeli pilav ve çorbaların içerisinde esmer pirinç rahatlıkla kullanılabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. melike dedi ki:

    Esmer pirinç mi bulgur mu peki ? aralarında ne gibi farklar var?

Yorum Yaz