Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Enerji İçecekleri Hakkında Merak Edilenler

Enerji İçecekleri Hakkında Merak Edilenler

Enerji İçeceği Nedir?

Spor yapanların en büyük sıkıntısı çabuk yorulmaktır. Özellikle sporcular yoğun antrenman temposuna uyabilmek için gerekli enerjiyi bulmakta zorlanırlar. Bu sıkıntının önüne geçmek için son yıllarda çeşitli firmalar tarafından enerji içeceği adı altında karışımlar üretilmektedir. Enerji içecekleri içerisinde vitamin, mineral ve yüksek miktarda glikoz bulunan sıvılardır. Ayrıca sinirleri uyarma amacıyla içerisinde fazlaca kafein barındırırlar. İnsanların daha çok tercih etmesi için farklı aromalarla tatlandırılan enerji içecekleri alkol çeşitleri ile de karıştırılabilmektedir. Enerji içecekleri yalnızca sporcular tarafından değil yoğun iş temposuyla çalışanlar tarafından da tercih edilmektedir.

Enerji İçecekleri ve Kilo İlişkisi

Enerji içeceklerinin içerisinde yüksek miktarda glikoz bulunur. Glikoz kilo almanın temel sebebidir. Bu nedenle rejim yapanların kesinlikle enerji içeceklerinden uzak durması gerekir. Sporcular için ise eğer antrenman sırasında harcadıkları enerji gün içerisinde besin yoluyla aldıklarından daha fazla ise bir problem yoktur. Ancak gerekenden fazla enerji alınırsa bu durum kilo alımına yol açar. Bu nedenle enerji içeceği kullanacak olanların günlük aktivitelerini göz önüne alarak miktar ayarlaması yapmaları gerekir.

Enerji İçecekleri Zararlı Mıdır?

Enerji içeceği tüm yapay gıdalar gibi insan vücuduna zararlıdır. Bu zararlardan bazıları:

  ->  Yüksek kafein nedeniyle kalp ritminin bozmak

  ->  İçerisindeki glikoz nedeniyle kilo almak

  ->  Enerji içeceğine eklenen yapay maddeler nedeniyle böbrek ve karaciğerin fazlaca çalışması

  ->  Hamilelerde kullanımı sonucu anne karnındaki bebeğin gelişim bozukluğu

  ->  Ülserli kişilerde mide yanmasına sebep olmak

  ->  Bağımlılık yaratmak

Enerji İçeceğini Alkolle Karıştırmak Doğru Mu?

Tek başına vücuda zarar vermeyen maddelerin alkol ile beraber tüketildiğinde bazı olumsuzluklara sebep olduğu durumlar vardır. Bunlar arasında en sık bilineni ağrı kesici ile beraber alkol alınmasıdır. Toplumda enerji içeceklerinin de alkolle karıştırılmasının ölüme sebebiyet verdiğine dair düşünceler mevcuttur. Günümüzde alkol ile enerji içeceği karışımının ölüme sebep olduğu ispatlanamamıştır. Ancak alkolün hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekir. Hele ki tüm vücudu etkileyebilen enerji içeceği gibi ürünlerle birlikte asla tercih edilmemelidir.

Enerji İçeceği Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Enerji içecekleri sağlıklı kişilerde kalp krizi vb. problemlere yol açmaz. Ancak mevcut kalp problemi olan kişilerde efor sebebiyle kalbin aşırı çalışması gerekir. Kalp aşırı çalışıyorken bir de kafeini yüksek ve kana hızlı karışan enerji içecekleri tüketilirse hastanın yaşamını tehlikeye sokan durumlar oluşabilir.

Kimler Enerji İçeceği Tüketmemelidir?

  ->  Hamileler

  ->  Kronik kalp hastaları

  ->  Hipertansiyon problemi olan kişiler ve

  ->  60 yaş üstü bireyler doktorlarına danışmadan enerji içeceği tüketmemelidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz