Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kayısının Faydaları ve Olası Zararları

Kayısının Faydaları ve Olası Zararları

Kayısı Nasıl Bir Meyvedir?

Kayısı yaz aylarında olgunlaşıp toplanan oldukça faydalı bir meyvedir. Dünya üzerinde çok farklı iklimlerde yetişebilse de kayısı için en uygun iklim Akdeniz ülkelerinde bulunur. Fransa, Fas ve Türkiye kayısı üretimine ve ihracatına çok önem vermektedir. Hatta Dünya üzerindeki en büyük yaş kayısı üreticisi Türkiye’dir. Kayısı, yaş meyve olarak, kurutulmuş şekilde, reçel yapımında ve bir çok tatlı yapımında kullanılabilmektedir. Kayısının yalnızca meyve kısmı değil çekirdeği de pek çok alanda kullanılmaktadır.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

  ->  Yaş veya kuru kayısı bir bardak su ile birlikte tüketildiğinde kalın bağırsaktaki tıkanıklıklar yumuşar. Bu sayede kabızlık problemi çözülür.

  ->  Kayısının içerisinde bulunan antioksidan maddeler hem sindirim kanalındaki hem de damarlardaki toksik ürünleri etkisiz kılar. Bu sayede kalp ve damar sağlığı olumlu etkilenir.

  ->  Kayısıda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kayısı tel başına kemik erimesine engel olamaz ancak kalsiyum tedavisine destek görevi görür.

  ->  Kateşin maddesi damar ve eklemlerde bulunan iltihabın çözülüp dağılmasını sağlar. Kayısı içerisinde de dikkate değer miktarda kateşin bulunur.

  ->  C vitamini denilince akla portakal, mandalina gibi turunçgiller gelir ancak kayısı da önemli bir C vitamini kaynağıdır.

  ->  Kayısının demir içeriği de yüksektir. Kansızlık, sebepsiz kilo kaybı ve baş dönmesi gibi problemlerin çözülmesinde demirin önemli etkisi vardır.

  ->  Kayısının kalori değeri düşüktür ve yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi oluşmasını sağlar. Bu sayede kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği bir meyve özelliği taşır.

  ->  Kayısı yağı cildi gerginleştirir ve elastiklik kazanmasını sağlar. Bu sayede cilt maskesi yapımında sıkça kullanılır.

  ->  Kayısı yağı, içerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde cilt yüzeyine sürüldüğünde nemlendirici etki yapar.

Kayısının Olası Zararları Nelerdir?

Kayısının normal miktarlarda tüketildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak kurutulmuş kayısı fazla su ile birlikte tüketilirse bağırsakları aşırı hareketlendirir ve ishale sebep olur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz