Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kırmızı ve Mor Eriğin Faydaları

Kırmızı ve Mor Eriğin Faydaları

Kırmızı ve Mor Eriğin Faydaları

Her mevsim farklı bir tatla ve renkle çıkıyor erik karşımıza. Öyle ki kış mevsiminde toplanan erik türleri bile var. Her türünün ayrı bir özelliği var. Mor ve kırmızı renkli eriklerden bahsedeceğiz şimdi. İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde sağlığa çok faydalı olan erik, glisemik indeksinin düşük olması sayesinde kan şekerini de dengeler. Böylece Tip 2 diyabet hastalığının ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

 

C VİTAMİNİ DEPOSU

Erikte bol miktarda bulunan C vitamini antioksidandır, bazı kanser türleriyle savaşır. Daha fazla C vitamini alabilmek için kurutulmuş erik ya da erik suyu yerine taze erik yemek gerekir. Çünkü en fazla C vitamini tazesinde bulunur. C vitamini demir emilimini artırdığı için dolaylı olarak kansızlığa da iyi gelir. Demir içeriği yüksek yiyecekler tüketildikten sonra yanında erik tercih edilebilir uygun durumlarda. Bağışıklığı güçlendiren, yaraların hızlı iyileşmesini sağlayan ve enfeksiyon oluşmasını önleyen C vitamini gözler için de faydalıdır. Katarakt  oluşumunu önler. C vitamini dişeti sağlığı için de çok faydalıdır.

KABIZLIĞI  ÖNLÜYOR

Erik sindirim sistemine iyi geliyor. Kabızlığı önleyen eriğin fazlası ishale neden olabilir. Öyle ki bazı bitkisel kürlerde erik ya da erik hoşafı ishal yapıcı olarak kullanılır.

 

POTASYUM İÇERİYOR

Erikte bulunan potasyum özellikle yaz aylarında artan potasyum ihtiyacını karşılar. Kaslara kramp girmesini engeller. Kalp ritmini düzenleyen potasyum, yüksek kan basıncının da önüne geçmeye yardımcı olur. Potasyum içermesinin yanı sıra düşük kaloriye sahip olan erik spor ile birlikte yürütülen kilo verme diyetlerinin de lezzetli bir parçası haline gelmiştir.

 

A VİTAMİNİ İÇERİYOR

A vitamini üreme sisteminin ve gözlerin sağlığı için önemlidir. Ayrıca kemik gelişimini de desteklemektedir. Demir emilimini artıran C vitamini ile birlikte düşünüldüğünde eriğin kemik sağlığına pozitif etkisi göz ardı edilemez. Öyle ki çocuklardaki gelişme sorunlarına etkisi araştırılmaktadır.

 

BÖBREK TAŞI OLANLAR UZAK DURMALI

Erik oksalat zengini bir meyve olduğu için böbrek taşı olanların erik yemeleri tavsiye edilmiyor.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz