Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Mide Balonu Nedir? Mide Balonu İle Zayıflama

Kilo Problemi

Son yıllarda insanların en büyük sorunlarından bir tanesi fazla kilolardır. Fazla kiloların yaygın bir sorun olmasında elbette pek çok etken vardır. Bunların en belirgin olanları değişen beslenme düzeni, yaşam tarzının durağanlaşması ve beğenilme isteğindeki artıştır. İlk zamanlar yalnızca kadınlarda başlayan fit olma isteği günümüzde erkekler arasında da oldukça yaygın duruma gelmiştir. Fazla kilolardan kurtulup fit bir vücuda sahip olmak isteyenler için 2 temel uyarı yapılır. Bunlar; spor yapmak ve dengeli beslenmektir.

Dengeli Beslenmek

Dengeli beslenmek için uzman diyetisyenlerden bilgi ve yardım almak gerekir. Çünkü gıdaların özelliklerini ve tüketilmesi gereken miktarları bilmeden dengeli beslenmek olanaksızdır. Ancak bazı kilo problemi olan kişiler diyetisyenlerin verdiği programa uyamamaktadır. Bunun en temel nedeni ise açlığa dayanamamaktır. Açlık hissini azaltmak ve maksimum gıda alımını sınırlayabilmek için çeşitli tıbbi yöntemler geliştirilmiştir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, mide hacmini küçülterek daha az gıda tüketmek amacıyla üretilmiştir. Balonun dış yapısı mide sıvısı ile tahrip olmayacak bir maddeden yapılmıştır. İçerisinde de serum fizyolojik denilen bir sıvı vardır. Bu sıvı vücut için zararsızdır. Çünkü dış yapısı ne kadar dayanıklı olursa olsun her mide balonunun patlama, delinme riski vardır. Balonun içerisine enjekte edilecek serum fizyolojik miktarı ihtiyaca göre ayarlanmaktadır. Ancak ortalama bir değer vermek gerekirse mide balonlarının içerisine 500-550 cc sıvı koyulabilmektedir.

Mide Balonu Riskli Midir?

Mide balonunun delinip tahrip olma riski çok düşüktür. Yinede bir delinme olması ihtimaline karşı serum fizyolojiğin içeirisne mavi bir boya koyulur. Bu sayede dışkıda mavi bir renge rastlanıldığında balonun delindiği anlaşılabilir. Ayrıca balonun yerleştirilme operasyonundan sonra sıkıntılı bir alışma süreci yaşanır. İlk dönemlerde mide içerisinde yoğun bir şişlik hissedilir. Bu da nefes almayı zorlaştırır. Ancak zamanla bu balona alışılır ve doğal mide hacmi buymuş gibi hissedilmeye başlanır.

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Yeniden Kilo Alınır Mı?

Mide balonunun amacı az yemeğe alışmaktır. Bu alışkanlık kazanıldıktan sonra balon çıkartılır ve ömür boyu aynı beslenme düzeniyle yaşanır. Ancak balonun çıkma süresi kişilerin kilo ve iştah durumuna göre değişmektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz