Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Biber Acısı Nasıl Geçer ve Su İçmek Neden İşe Yaramaz?

Acı Baharatlı Mutfak Kültürü

Yemek kültürümüzde acı tatların önemli bir yeri vardır. Kimilerine göre mutfağın vazgeçilmezi olan  acı biberin dozu kaçırıldığında ağızda uzun süre yanma olur. Üstelik yanma geçtiğinde dil tahriş olmuş halde kalabilir. Bu da dilde saatler süren hassasiyete sebep olur. Tahriş olan dil tat alamaz ve sıcağa karşı aşırı duyarlı olur. Aşırı acı yemek sadece anlık ağız yanmasına değil, devamında sindirim sistemi problemlerine de neden olabilir.

 

Acı Sağlığa Zararlı Mı?

Her şeyin olduğu gibi acının da bir sınırı vardır. Aşırı acı yemenin kısa vadedeki sonuçlarının hemen hemen herkes farkındadır. Ancak aşırı acı yeme alışkanlığı bunların yanında uzun vadede kolon ve gırtlak kanseri riskini de artırmaktadır. Öyle ki ülkemizde bu kanser türleri en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülmektedir. Bunun sebebi bölge insanının beslenme kültürüdür. Gırtlağın sürekli acı yemeklerle ve sıcak çayla tahriş edilmesi kanser riskini artırır.

Su İçmek Neden İşe Yaramaz?

Su içmenin biber acısından kaynaklanan ağız yanmasına hiçbir faydası yoktur. Ağızdaki su yutulduğu anda yanma kaldığı yerden devam eder. Çünkü biberdeki acı verici madde olan kapsaisin suda çözünmez.

Biber Ağzı Neden Yakar?

Acı biberde kapsaisin adında tahriş edici bir madde bulunur. Dildeki tat alıcıları kapsaisini algıladığı anda beyne yanma uyarısını gönderirler. Kapsaisin dilden uzaklaştırılana kadar bu his devam eder. Dil tahriş olduktan sonra kapsaisin uzaklaştırılsa bile dilde hassasiyet devam eder.

Biber Acısı Nasıl Geçer?

Biber acısını geçirmek ancak kapsaisini dilden uzaklaştırmakla mümkündür. Kapsaisin ise suda çözünmez. Ancak yağlarda ve alkolde çok iyi çözünür. Bu sebepten su içmek işe yaramaz. Ancak başta süt olmak üzere yağlı yiyecekler acıya iyi gelir. Süte ulaşma imkanı yoksa yoğurt veya ayran da ikinci seçenek olabilir. Arada bir de ufak ufak ekmek yenilebilir. Ekmek, çözünen kapsaisini emerek mideye götürür. Sonuç alınamıyorsa zeytinyağı  ya da ayçiçeği yağı ile ağız çalkalanabilir. Ancak en etkili ve makul yöntem süt ile birlikte ara ara ekmek tüketmektir. Sütü ise ağızda bekleterek az az yudumlamak gerekir. Süt  sadece ağızda değil midede de yanmayı azaltacaktır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz