Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Diş çürüğü nedir?

Dişlerin üzerindeki mikroorganizmalar plak içerisinde çoğalıp organize olur ve asit üretmeye başlar. Bu asit diş yüzeyine zarar verir. Diş yüzeylerini ve diş dokularını bozararak deforme eder. Böylece diş çürükleri oluşur. Yani bakterilerin ürettiği artıklar çürütür dişi.

Dişlerim çok fazla çürüyor

Dişlerin çürümesinde birçok etken  vardır . Bunların başında beslenme düzeni, dişlerin genetik olarak çürüğe yatkınlığı, bağımlılıklar, ağız bakımı ve hijyeni gelmektedir.

Çürümeden Nasıl Korunabiliriz?

  -> Diyet ve beslenme düzeni çok önemlidir. Genel ifadelerle asitli, bol şekerli ve yapışkan yiyecekler bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken yiyeceklerdir. Böyle şeyler tüketildiğinde mutlaka ağız temizlenmelidir.

  -> Başka bir etken ise neyin ne zaman tüketildiğidir. Mesela gece yatmadan önce bir şey tüketildiğinde ağızda besin kalır. Dişleri bakterilerden koruyan tükürük ise gece çok az salgılanır. Bu durum bakterilere uygun ortam oluşmasına neden olur. O yüzden ne olursa olsun dişleri fırçalamadan uyumamak gerekir.

  -> Diğer bir etken ise dişlerin çürük yapıcı etkenlere maruz kalma süresidir. Her yemekten sonra fırçalama yapılmalıdır. Fırça yoksa en azından gargara ihmal edilmemelidir. Örneğin kola içtikten sonra gargara yapılması ağızdaki asidik ve şekerli ortamı büyük oranda azaltır. Bu da asitli ve şekerli bir içecek olan kolanın dişlere zararını azaltır.

  ->  Diş çürükleri en çok fissür denilen dişin çizgisel oyuklarında oluşur. Özellikle küçük çocuklarda fissür bölgeleri dayanızsız ve çürük oluşumuna açıktır. O yüzden çürük riski yüksek olan dişlere fissür örtücü denilen özel bir jel yerleştirilir. Bu sayede fissürlerde yiyecek artığı birikmesi önlenir.

  ->  Dişlerin en dış tabakasını güçlendirmek için flora ihtiyaç vardır. Flor ihtiyacı alınan yiyeceklerden karşılanamadığı zaman dişler güçsüzleşir. Böyle bir durumun oluşmasını önlemek için hastaların diş ve diş etlerlerine florlu bir jel sürülür. Sürülen jel 1 dk kadar bekledikten sonra hastaya tükürtülür. Çünkü yüksek miktarda florun yutulması mideye zarar verir.

  -> Diş çürüklerinin azaltılması için başka bir yöntem ise öğün aralarında tüketilen abur cuburu azaltmak ve ara öğünlerde şekersiz yiyecekleri tercih etmektir. Böylece diş plağındaki bakterilere şeker ulaşamamış olacaktır.

  ->  Havuç, elma gibi sert yiyecekler dişlerin mekanik temizlenmesine yardımcı olur. O yüzden diş fırçası veya diş ipi bulunamayan durumlarda bu yiyecekler tüketilerek kısmi bir temizlik sağlanabilir.

  ->  Şekerli sakızlar diş yüzeyinde bakteriler için besin kaynağı oluşturur. Ancak şekersiz sakızlar tam ters etki yapar. Bu nedenle sakız çiğnemek isteyenler kesinlikle şekersiz sakızları tercih etmelidir.

Dişlerimin çürüdüğünü nasıl anlarım?

Diş çürüğü  tebeşirimsi bir renk tabakası şeklinde başlar sonrasında siyah veya kahverengi renk alabilir. Ama sadece renk, tek başına çürük hakkında bilgi veremez. Dişlerdeki her renklenme çürük değildir. Çürükler başlangıçta ağrı yapmaz. Yaptıracağınız düzenli diş hekimi kontrolleri ile  diş çürükleri kolaylıkla teşhis edilir ve tedavisi hem sizin için hem de diş hekimi açısından daha kolay olur. Çürükler derinleştiğinde ise sıcak, soğuk veya şekerli yiyecekler ile sızlama yapabilir. Dişleriniz sızlıyorsa mutlaka en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Diş bakımında nelere dikkat edilmeli?

Diş çürüklerinin en çok nerelerde oluştuğu bilinirse daha etkin bir ağız ve diş bakımı yapılabilir. Diş çürükleri en çok arkadaki azı dişlerin çiğneyen yüzeylerinde ve dişlerin birbirine bakan yüzeylerinde (aralarında) oluşur. Bu bölgelerin iyi fırçalanması gerekir. Diş fırçası kesinlikle kuru olmalıdır. Fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çok fazla diş macunu sürülmemelidir. Dişlerin aralarına fırçayla yeterince ulaşılamayacağından bu bölgelerde diş ipi kullanımı çok yararlı  olacaktır.

İyi bir bakımla diş çürükleri durdurulabilir mi?

Çürüklerin durdurulması tamamen ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Diş yüzeyi bozulmuş ve çukurlar oluşmuş ise bu çürükler dolgu yapılmadan durdurulamaz ama mine seviyesindeki çürükler iyi bir bakımla tekrar mineralize olur ve durdurulabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz