Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık ve Beslenme İlişkisi

Kansızlığın sebebi genellikle beslenme bozukluğu olmaz.  Ancak kansızlık oluştuysa bunun önüne geçmenin en iyi ve en doğal yolu düzenli beslenmektir. Kansızlığın altında başka nedenler yoksa beslenmenin önemi bir kat daha artar.

Beslenme  ile Kansızlık Tedavisi

Haftada iki gün kırmızı et yemek kansızlığa çok iyi gelir. Bununla birlikte çiğ ıspanak muhteşem bir demir deposudur fakat ıspanak pişirilerek tüketildiğinde demir açısından büyük kayba uğrar. Sakatatlardan karaciğer ve dalak da yüksek demir içeriğine sahiptir. Fakat böyle gıdalar tüketmek istemeyen ya da tüketemeyen kişiler doktor tavsiyesiyle demir preparatları temin edebilirler. Kan değerleri normal çıkan birinin ekstradan bu preparatları almasının bir faydası olmaz. Yani doktor kontrolü olmadan ilaçla tedavi planı olamaz.

 

Kansızlığa iyi gelen başlıca besinler şöyle sıralanabilir:

-> Kırmızı et

-> Ispanak

-> Siyah üzüm (Kan üzümü)

-> Karaciğer ve dalak

-> Keçiboynuzu ve dut (pekmezleri de dahil)

-> Koyu yeşil yapraklı sebzeler(brokoli, kuşkonmaz, ısırganotu vb. )

-> Aslan pençesi otunun çayı

-> Kuru baklagiller

-> Deniz mahsülleri

-> Ceviz vb. kuru yemişler

 

Neyi Neyle Tüketmek Gerekir?

Yeterli ve dengeli beslenilse  bile tüketilen besinlerden yeterince yararlanabilmek için birbirine uygun kimyadaki besinleri birlikte tüketmek gerekir. Bu konuda uyulması gereken kurallar şöyle sıralanabilir:

 

-> Yemek yedikten sonra demir emilimini azaltan içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar çay,  kakaolu içecekler, kahve ve kola gibi içeceklerdir. Özellikle çocukluk çağında büyüme ve gelişim için birlikte tüketilen yiyecekler çok önemlidir.

 

-> Ülkemizde her şeyin yanında çay içilmesi normal karşılanan bir gelenektir. Ancak çay, özellikle demir içerikli besinler tüketildiğinde yemekten en az 1 saat sonra içilmelidir.

 

-> C VİTAMİNİ demir emilimini artıran bir maddedir. Demir içerikli besinleri C vitamini içeren besinlerle tüketmek de yararlanılan demir miktarını artıracaktır.

 

-> KALSİYUM için ise tam tersi geçerlidir. Kalsiyum demirin emilimini azaltır. Bu yüzden anemi hastalarında yoğurt, süt vb. kalsiyum zengini yiyecekleri yemeklerin yanında değil ara öğünlerde tüketilmelidir.

 

-> Örneğin iskenderin yanında yenilen yoğurt ya da içilen ayran etteki demiri almamızı önler. Kola da demir emilimini azaltan bir içecektir, ayran içmeyeyim diye kola almayın. Yoğurt, süt, yumurta vb. maddeler de B-12 ve folik asit zengini olduğu için kansızlık tedavisinde onları da kesinlikle tüketmek gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz