Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

İdeal Kiloda Olmamak Nedir?

İnsanların birçoğu dış görünüşünü beğenmemektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de kilodur. Özgüven açısından kilo ve vücuttaki kas miktarı insanların yüz güzelliği kadar önemlidir. Bunun için saatlerce spor salonlarına gidilir, diyetler yapılır hatta neredeyse tüm hayat düzeni iyi bir vücuda sahip olmak adına yeniden şekillendirilir. Günümüzden 15-20 yıl öncesine kadar yalnızca aşırı kilolu insanlar ideal kiloya gelmek için uğraşırlardı. Ancak son yıllarda insanlarda estetik kaygısının artması nedeniyle zayıf insanlar da kilo alarak ideal kiloya ve hoş bir görüntüye sahip olmak için uğraşmaya başladılar. Yalnız her kilo alma şekli sağlıklı değildir ve istenilen hoş görüntüye ulaşmayı sağlamaz. Sağlıklı bir biçimde kilo almak için uyulması gereken kurallar vardır.

Sağlıklı Şekilde Kilo Alabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  İdealden daha düşük kiloda olan insanların öncelikle bir beslenme uzmanına gitmesi gerekir. Beslenme uzmanı  gelen kişinin ölçülerini alır ve onu bir doktora yönlendirir. Doktor hastadaki zayıflığın herhangi bir hastalıkla veya sindirim problemiyle alakalı olup olmadığı inceler. Eğer hastada bir problem varsa kilo alma işlemine başlamadan evvel bunun çözülmesi gerekir.

  ->  Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için temel prensip yağ değil kas kütlesini artırarak kilo almaktır. Bunun için de üstünde durulması gereken temel konu ağırlık çalışmaktır. Bu ağırlık çalışması da ağır kilolarla az tekrar yapacak şekilde olmalıdır. Çünkü temel hedef kaslara maksimum yükü bindirerek büyümelerini sağlamak ve bu sayede kilo almaktır.

  ->  Düzenli uyku kilo almak için çok önemlidir. Hem ağırlık çalışmaları sırasında yorulan kasların dinlenip gelişmeleri için hem de gün içinde harcanan enerjiyi tekrar depolamak için günde en az 7 saat uyku vazgeçilmezdir.

  ->  Kilo almak isteyenler için kahvaltı en önemli öğündür. Gece boyu aç kalan vücut eğer düzgün bir kahvaltı yapılmazsa kilo kaybetmeye başlar. Kilo almak isteyenler için bu olumsuz bir durumdur. Zararlı yiyeceklerden uzak durmak şartıyla doyurucu bir kahvaltı ile güne başlamak çok önemlidir.

  ->  Her şeyi yemek, sağlıklı kilo almak isteyen insanların kesinlikle yapmaması gereken birşeydir. Özellikle fast food yiyecekler, kola ve hazır tatlılar yalnızca bel bölgesinde yağlanmaya ve kalp damar sisteminin zarar görmesine sebep olur.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Hangi Yiyecekler Tüketilmelidir?

  ->  Tüm et ürünleri

  ->  Kepekli ekmek

  ->  Kuruyemişler

  ->  Sütlü tatlılar

  ->  Pilav ve makarna gibi sağlıklı karbonhidratlar

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz