Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon Suyu

Turunçgiller, en lezzetli ve en faydalı meyvelerdendir. Bu meyve ailesinin en yaygın tüketilen üyesi limondur. Limon, içecek yapımında, çorbalarda, salatalarda ve tatlılarda kullanılabilir. Ayrıca içine eklendiği her lezzete farklı bir hava ve hoş bir ekşilik katar. Ancak limonun insan vücudu üzerindeki etkileri pek bilinmemektedir. Limon, doğrudan tüketimi pek mümkün olmadığı için suyu sıkılarak kullanılır.

Limon Suyunun Faydaları

  ->  Hastalıklara Karşı Korur: Limon suyunun içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunur. C vitamini, bağışıklık sistemi için çalışan enzimlerin yapısına katılır. C vitamini eksikliğinde bu enzimler çalışmaz ve vücut savunması zayıflar. Bu da çabuk hastalanmaya sebep olur.

  ->  Cildi Temizler: Limon suyu cilde sürüldüğünde toksinlerden arındırma ve yüzeydeki gözenekleri açma etkisi yapar. Çünkü limonun içerisinde bulunan C vitamini antitoksik bir maddedir.

  ->  Kanı ve İç Organları Temizler: Limon suyunun antitoksik etkisi, kandaki toksinler üzerinde de etkilidir. Kan temiz olursa, beslediği organlar da temiz olur.

  ->  Böbrek Taşlarını Düşürür: Limon suyu, hem böbrek taşlarının düşürülmesini kolaylaştırır hem de taş düşürürken yaşanan ağrıyı azaltır.

  ->  Gut Hastalarına İyi Gelir: Gut, eklemlerdeki iltihap artışı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Limon suyu, eklemlerde toplanan iltihabı dağıttığı için gut hastalığının belirtilerini azaltır ve hastalığı geriletir.

  ->  Tırnak Lekelerini Geçirir: Alınan C vitamini yetersiz ise tırnakların üzerinde tebeşirimsi beyaz lekeler oluşur. Limon suyu, vücudun C vitamini ihtiyacını karşılayacağı için bu lekelerin geçmesini sağlar.

  ->  Reflü Kaynaklı Mide Yanmasını Azaltır: Reflü, midedeki asidin yemek borusundan yukarı çıkarak yanma meydana getirmesidir. Bunun baskılamak için hastalara anti-asit ilaçlar kullandırılır. Limon suyu, doğal bir anti-asit ilaçtır. Bu nedenle limon suyu tüketen hastaların mide yanmaları azalır.

Sabahları bir bardak limonlu su içmenin nasıl olumlu etkiler yaratacağını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Limon Suyu Nelerde Kullanılabilir?

  ->  İçecek yapımında

  ->  Kek ve tatlıların içerisinde

  ->  Salatalarda

  ->  Çorbalarda

  ->  Zeytinyağlı yemeklerin üzerine sos olarak

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz