Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa Nedir?

Kinoa, buğdaya benzeyen bir bitkidir. Genellikle haziran ve temmuz aylarında hasat edilir. İnsanlar tarafından 5000 yıldan beri bilinen bu bitki ülkemizde son birkaç yıldır yetiştirilmektedir. Kinoanın besin değerleri de yaklaşık olarak buğdayla aynıdır. Ancak protein değeri buğdaydan bir miktar daha yüksektir. Kinoanın son dönemlerde popüler hale gelmesinin sebebi uzun süre tok tutmasıdır. Bu özelliği ile diyet yapanların dikkatini çekmesidir.

Kinoa Nasıl Tüketilebilir?

Kinoa taneleri pirinç ile benzer şekilde pişirilmektedir. Bir bardak kinoa tanesi yaklaşık 2 bardak su ile pişirilir. Pişirildikten sonra kinoanın hacmi yaklaşık 4 katına kadar çıkabilmektedir. Hazırlanan kinoa direkt olarak pilav şeklinde tüketilebileceği gibi salatalara eklenerek veya yoğurt ile karıştırılarak de yenebilir. Ayrıca sindirim sistemi açısından faydalı olası için çorbaların içerisine de kinoa eklenebilir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

  ->  Kinoa içerdiği yüksek karbonhidrat sayesinde doyurucu ve enerji verici bir besindir.

  ->  Çocukların gelişimi ve sporcuların beslenmesi için gerekli protein miktarını sağlayabilmektedir.

  ->  Kinoanın yağ içeriği düşüktür ve uzun süre tokluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Kinoada Bulunan Vitamin ve Mineraller

Kinoa, içerdiği mineraller bakımından da oldukça yararlı bir bitkidir. Özellikle magnezyum ve demir içeriği oldukça yüksek olan kinoa bu özelliği sayesinde kan yapımını artırıcı etki göstermektedir. Ayrıca kinoada yüksek miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Vitamin bakımından da oldukça yeterli bir besin olan kinoa da en çok B1 ve B6 vitaminleri bulunur. Buğdayda yüksek oranda B vitamini olduğu bilinmektedir. Ancak kinoanın vitamin bakımından içeriği buğdaydan daha fazladır.

Kinoa Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kinoa bitkisi yüksek miktarda lif içermektedir. Bu özelliği sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını artırabilir. Aşırı kinoa tüketimi sindirim sistemini çok fazla çalıştıracağından sindirilen besinler emilemeden atılmaya başlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için günlük kinoa tüketiminin ayarlanması gerekir.

Kinoa Yemek Zayıflatır Mı?

Kinoa tüketmek direkt olarak zayıflatan, yağ yakımını artıran bir etken değildir. Ancak kinoa hem kas kütlesi için yeterli proteini sağlar hem de günlük enerji için ideal karbonhidrat miktarına sahiptir. Bu nedenle kinoa kilo vermek isteyenlerin her öğününde yer verebileceği sağlıklı bir besindir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz