Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce Mi Sonra Mı?

Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce Mi Sonra Mı?

Kahvaltı Tüm Günü Etkiler

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak kabul edilmektedir. Kahvaltıda tüketilen besinler tüm gün boyunca yenilecek şeyler üzerinde etkili olur. Her şey gibi beslenmeyi de temelinden başlayarak  düzenlemek gerekir. Kahvaltı da beslenmenin temelidir.

 

Kalktıktan Ne Kadar Sonra Kahvaltı Yapılmalı?

Kahvaltının ideal zamanı aslında uyandıktan kısa bir süre sonrasıdır. Ancak metabolizmanın açılması ve ihtiyaçların giderilmesi için geçen süre göz önüne alındığında kalkar kalkmaz kahvaltı yapmanın mümkün olmayacağını herkes bilir. Ancak sabahları yemek yenilene kadar stres hormonu artmaya devam eder. Bu yüzden kahvaltı yapmayan insanlar çok sinirli ve gergin olurlar.

 

Aç Karna Spor Kasları Eritiyor

Spor yapan insanlardan bazıları aç karna spor yaparken harcadıkları enerjinin yağlardan gittiğini düşünüyorlar. Bu yanlış bir görüştür. Vücudun yağları yakmaya başlaması zor bir iştir. Sporun yirminci dakikası civarında yağ yakımı başlar. Aç karna spor yapan kişilerin sindirim sisteminden karbonhidrat da gelmediği için kan şekeri düşer. Vücut en kolay yol olarak çareyi kasları kullanmakta bulur. Aç karna yapılan sporda verilen kiloların büyük bölümü kaslardan gider.

 

Egzersizden Ne Kadar Önce Yemek Gerekiyor?

Aç karna egzersiz yapmak gibi tok karna egzersiz yapmak da zararlıdır. Mide kramplarına neden olabilir. Çünkü yemekten sonra mide hızla çalışır ve enerjiye ihtiyaç duyar. Sindirimin çok yoğun olduğu ana yemekten sonraki ilk 1-1,5 saat içinde kesinlikle ağır spor yapılmamalıdır.

 

Sabah Spor Yapılacaksa

Sabah spor yapılacaksa ve kahvaltıdan sonra sindirim süresini beklemek için vakit kalmayacaksa başka alternatifler düşünülebilir. Örneğin sabah 1 muz ve ufak bir kase yoğurt yendikten 15 dakika sonra spor yapılabilir. Kısa sürede karbonhidrat sağlayan bu atıştırma ile spor yapıp daha sonra kahvaltıya geçmek mümkündür. Böylece iyi bir kahvaltı yaptıktan sonra spor yapmak için bir saat beklemeye gerek kalmaz.

 

Sabah Vücut Geliştirme Antrenmanı

Vücut geliştirme antrenmanı sabah yapılacak ise en uygun zaman dilimi 9.00 ile 11.30 arasıdır. Metabolizmanın sabahları spora en yatkın olduğu saatler bunlardır. Ancak vücut geliştirme yapmak için iyi beslenmek gerekir. Yani 9.00’da antrenmana başlayabilmek için midenin performansının yüksek olduğu 7.00 ile 8.00 zaman dilimi arasında protein ve karbonhidrat başta olmak üzere her bakımdan besleyici bir kahvaltı yapılmış olmalıdır. Aksi takdirde egzersiz performansı bir hayli düşer.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
24 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,38 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Sinan dedi ki:

    su sitedeki haberler çok güzel ve faydali…Yardiminiz için tesekkurler

Yorum Yaz