Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sağlığınız İçin Bayramda Tatlı Tüketimine Dikkat Edin

Sağlığınız İçin Bayramda Tatlı Tüketimine Dikkat Edin

Bayramlarda Tatlı Tüketimi

Bayramlar bizi çocukluğumuza götüren manevi atmosferi yoğun günlerdir. Bayram sadece maneviyatımıza değil midemize de hitap eder. Ramazan ayını oruçlu geçirdikten sonra, tadına doyamadığımız tatlı ve yemeklerle geçer Ramazan Bayramı. Oruç tutmaya alışmış olan metabolizmamız bayram günlerinde yenilen yemekleri kabul etmekte zorlanır. Bir de yemekte aşırıya kaçıyorsanız beslenmeniz sağlığınızı bozabilir.

 

Sağlıklı Kişiler De Şekere Dikkat Etmeli

Özellikle tatlı tüketimine daha fazla dikkat etmek gerekir. Şeker kana doğrudan geçen bir madde olduğu için aşırı tatlı tüketilmesi sadece diyabet hastalarında değil, sağlıklı kişilerde de şeker komasına neden olabilir. Şeker koması vakaları daha nadir görülse de mide bulantısı, şişkinlik, gaz, tansiyon, hazım sıkıntısı ve baş ağrısı gibi şikayetler sık görülür.

 

Süt ve Yoğurt Çok Önemli

Ramazan bayramı diyince herkesin aklına ilk baklava gelir. Baklavanın yanı sıra diğer bayram tatlılarımız da genellikle şeker ve hamur ağırlıklıdır. Ancak böyle tatlılar kan şekerini aniden yükseltir ve diyabet hastaları için hayati tehlikeler dahi doğurabilir. Baklava ve diğer hamurlu tatlıları sınırlı miktarda tüketmek gerekir.

  ->  Tüketirken de yanında bir kaşık yoğurt yemek kan şekerinin artış hızını azaltır.

  ->  Tatlıların yanında yüksek oranda şeker içeren gazlı içecekler kesinlikle tercih edilmemelidir.

  ->  Kola ve gazoz gibi içecekler kan şekerini aniden yükseltir. Bunların yerine ayran ya da sindirime de yardımcı olması için maden suyu tercih edilebilir.

  ->  Tatlı seçimini de güllaç gibi sütlülerden yana yapmak çok sağlıklı olacaktır. Sütlü tatlıların hem şeker oranı daha düşük olur hem de süt şekerin kana geçişini yavaşlatır.

 

Tatlı İkramında Israrcı Olmayın

Biz tarihte beslenme alışkanlıkları en çok değişen milletlerden biriyiz. Bu durumun oluşmasında Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar uzanan uzun göçümüz elbette en etkili faktördür. Ancak zaman içinde üretilen zararlı işlenmiş gıdalar da yine en çok bizim hayatımıza yerleşmiştir. Rafine şeker de bunların en yaygın olanıdır. Bayramın amacının şekersiz de olsa ağız tadıyla bir araya gelip muhabbeti artırmak olduğunu unutmayın. Tatlının ve yemeklerin dozuyla beraber ağzınızın tadını da kaçırmayın, iyi bayramlar :)

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz