Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Cevizin Faydaları Nelerdir ?

Ceviz Tüketimi 

Ceviz yurdumuzda oldukça fazla tüketilen bir kuru yemiştir. Keklerde, pastalarda, birçok poğaça çeşidinde kullanılmaktadır. Hem lezzeti hemde faydaları sebebiyle diğer kuru yemişlerin bir kaç adım önündedir diyebiliriz. Cevizin içeriğinin yüzde 60’ı yağlardan oluşmaktadır. Ancak bu yağlar sanıldığı gibi kilo almaya sebep olan veya vücuda zararı dokunan yağlar gibi değildir. Aksine bir çok faydası vardır. Ayrıca cevizin içindeki protein düzeyide oldukça yüksektir. Cevizin içindeki glikoz da enerji alınması açısından faydalıdır.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

  ->  Beynin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içinde barındırır.

  ->  Cildi besler ve gerginleştirir.

  ->  Saç tellerini kalınlaştırır ve canlandırır.

  ->  Uyku problemlerine oldukça faydalıdır. Uzun süreli ve kesintisiz uyku için gerekli olan melatonin maddesini barındırır.

  ->  Vücudun dışarıdan aldığı besinlerin birçoğu toksik etki meydana getirir. Kuruyemişlerin de bu toksik etkiyi ortadan kaldırma konusunda oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Ceviz, kuru yemişler içinde antioksidan özelliği en yüksek olandır.

  ->  Ceviz, LDL adı verilen kötü kolesterol seviyesini uygun düzeye düşürmektedir. Bu sayede kalp hastalığı riskini azaltır.

  ->  Çok çeşitli ve yüksek miktarda mineral içerir. Bu mineraler enzimlerin yapısına katılır ve vücut için çok faydalı olurlar.

  ->  Ceviz kalori değeri yüksek bir gıdadır. Aşırı zayıflıktan şikayet edenler yeterli beslenebilmek için pekmez ile birlikte ceviz tüketebilir. Ancak bunun dengesini iyi ayarlamak gerekir. Aksi halde sağlıksız yağlanma meydana gelir.

  ->  Cevizin zayıflatıcı etkisi de yapılan araştırmalar sonucu kesinlik kazanmıştır. Cevizin içindeki maddeler öncelikle damarlar üzerinde olumlu etkiler göstererek dolaşımın hızlanmasını sağlar ve daha sonra metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede kısa sürede daha fazla yağ tüketilir.

Cevizin Olası Zararları Nelerdir?

  ->  Ceviz, yüksek kalorili bir kuruyemiştir. Bu nedenle kilo problemi olanların fazla ceviz tüketmemesi önerilir. Ancak yinede cevizin faydalarından istifade etmek isteniyorsa kilo sorunu olanlar günde maksimum 2 ceviz yemelidir.

  ->  Nadiren de ola ceviz tüketimi bazı kişilerde alerji oluşturabilir. Bu kişilerin az miktarda bile olsa ceviz yemekten kaçınması gerekir.

  ->  Cevizin içerisinde çok fazla miktarda mineral olduğu için böbrekler üzerinde yük oluşturabilir. Okul öncesi dönemdeki çocukların aşırı ceviz tüketiminden kaçınması gerekir. Çünkü bu fazla mineral yükünü böbrekleri kaldıramaz ve problemler oluşur.

Ceviz Nasıl Tüketilebilir?

  ->  Ceviz, tek başına da oldukça güzel bir tat verir. O yüzden cevizi kırıp taze sıkılmış meyve suyu ile birlikte tüketebilirsiniz. Bu şekilde yüksek enerjili ve faydalı bir öğün hazırlamış olursunuz.

  ->  Ceviz, börek ve poğaçaların içerisinde oldukça güzel bir lezzet oluşturur. Cevizin en çok yakıştığı malzemelerden biri haşhaştır. Haşhaşlı-cevizli böreği denemenizi tavsiye ederiz.

  ->  Ceviz, çikolatalı tatlıların üzerine koyulduğunda hem güzel bir görüntü hem de uyumlu bir lezzet oluşturur. Profiterol veya çikolatalı kekinizi cevizle süslemenizi tavsiye ederiz.

  ->  Ceviz ufalanarak da tatlıların içerisinde yer bulabilir. Kek hamurunuzun içerisine kırılmış ceviz koymanızı öneririz. Bu sayede güzel bir kıvam elde edersiniz.

Ceviz Yaprağının Faydaları Nelerdir?

 Ceviz yaprağı, nane yaprakları gibi çay yapılarak içilebilir. Bu çayın faydaları şunlardır;

  ->  Akan kanın pıhtılaşmasını hızlandırır, bu sayede yaraların kapanmasına olumlu etki yapar.

  ->  Sindirim yolunu ve kanı temizleyeci etki yapar.

  ->  Bağırsak kurtlarının atılmasına yardımcı olur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz