Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çay Neden İnce Belli Bardakta İçilmelidir?

Çay Kadar Çay Bardağını Severiz

Çay, toplumumuzun sudan sonra en çok tükettiği içecektir. Türkiye’deki tarihi çok uzun olmasa da halkımız çayı benimsemiştir. Çay kadar ince belli çay bardağı da kültürümüzün bir parçasıdır. Başka bardakta çay servisi yapılmaz ülkemizde. Peki ince belli çay bardağının avantajları nelerdir?

İnce Belli Bardağın Üretilmesi

Sanayi devrimine kadar çay kulpsuz porselen bardaklarda içiliyordu. Sanayi devrimiyle cam bardağın üretilmesi ile bu değişmiştir. Ancak teknolojinin de kısıtlı olması nedeniyle sapı, ayağı ve kulpu bulunan bu cam bardakların üretimi çok maliyetli oluyordu. 1900’lü yıllarda Beykoz’da faaliyete geçen bardak fabrikasında bu duruma ekonomik bir çözüm arandı. Ekonomik nedenler genellikle kaliteyi düşürür. Ancak bu kez öyle olmadı. Her özelliğiyle çay içmeye uygun ince belli bardak ortaya çıktı.

İnce Belli Bardağın Avantajları

-> İnce belli bardaktan içtiğinizde bardağın dibine çöken kireç ve çay posası ağzınıza gelmez. Çünkü bardağın ortasındaki kavis, dipteki tortunun önünde bir engel olur. Çayınız bittiğinde de bardağın dibini döküp çayınızı tazeleyebilirsiniz.

-> Çay bardağının üstü geniştir ve başlangıçta çayı hızla soğur. Ortalarda daralır ve ısıyı muhafaza eder. Böylece çayın sonunu da sıcak içebilirsiniz.

-> Bardağın belinden yukarı doğru genişleyen yapısı en yukarısından bile bardağı düşürmeden tutabilme imkanı verir. Bu farkı düz bir su bardağını ucundan tuttuğunuzda rahatlıkla görebilirsiniz.

-> Bardağın cam ve şeffaf olması içinin net bir şekilde görülebilmesine olanak tanır. Böylece istediğiniz demde doldurabilirsiniz çayınızı.

Siyah Çayın Faydaları

-> Sindirime yardımcı olur ve idrar atılmasını sağlar. Ancak yemekle çayın arasına en azından 1 saat koymak gerekir.

-> Şekersiz içilirse nefesi ferahlaştırır.

-> Harareti azaltır. 

-> Çayın zindeliğimize katkısı çok büyüktür. Ancak çayın içinde kafein olduğu unutulmamalı ve kontrollü tüketilmelidir.

-> Uygun miktarlarda tüketildiğinde kalbe faydalıdır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. m dedi ki:

    evet faydalı ama daha detaylı yazılabilirdi. okurken aklıma sorular geldi. mesela neden kaşık konuyor bardağın içine sadece şeker için değildir. birde çay tabağı var neden birşey söylenmemiş

Yorum Yaz