Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kurt Üzümünün Faydaları ve Olası Zararları (Goji Berry)

Kurt Üzümünün Faydaları ve Olası Zararları (Goji Berry)

Kurt Üzümü Nasıl Bir Meyvedir?

Kurt üzümü Asya kökenli bir meyvedir. Özellikle Çin’de uzun zamandır tüketilen bu meyve son birkaç yıldır Avrupa ve Amerika Kıtaları’nda da faydaları ile popüler olmuştur. Özellikle kilo vermek isteyenlerin en çok aradığı ürünlerden biri olan kurt üzümü hakkında pek çok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda kurt üzümünün etkileri net biçimde ortaya konmuştur. Elbette her besinde olduğu gibi kurt üzümünü de taze şekilde tüketmek daha faydalıdır.

Kurt Üzümünün Faydaları Nelerdir?

  ->  Kurt üzümünün lif oranı oldukça yüksektir. Bu sayede bağırsaklardaki suyun toplanmasını sağlar ve sindirim sistemini düzenler.

  ->  Kurt üzümünde önemli miktarda C vitamini vardır. C vitamini vücudun savunma direncini artırır.

  ->  Kurt üzümü düzenli olarak tüketildiğinde sinirleri yatıştırıcı etkisi kendini gösterir. Bu sayede gereksiz stresin önüne geçilmiş olur.

  ->  Kurt üzümü önemli miktarda enerji verir. Özelikle fındık, badem gibi kuru yemişlerle beraber tüketilirse daha fazla enerji alınması sağlanır.

  ->  Kurt üzümü sporcu beslenmesinde de önemli yer tutar. Düzenli olarak tüketildiğinde sporcuların performansını artırdığı düşünülmektedir.

  ->  Kurt üzümü antioksidan maddeler içerir. Antioksidan maddeler önce sindirim sisteminin daha sonra emilerek kanın temizlenmesini sağlar.

  ->  Kurt üzümü böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Böbreklerin fazla çalışması sayesinde vücuttaki ödemin atılması hızlanır.

  ->  Kurt üzümü sakinleştirici etkisi sayesinde kan basıncını da önemli ölçüde düşürür. Hipertansiyon hastaları özellikle yaz aylarında kan basıncının yükselmesi riskiyle karşı karşıya kalır. Bu dönemleri daha rahat atlatmak için düzenli olarak kurt üzümü tüketilmesi faydalı olacaktır.

  ->  Kurt üzümü metabolizma hızını artırmaktadır. Ancak yalnızca kurt üzümü tüketerek zayıflama gibi bir yöntemin geçerliliği ispatlanmamıştır.

Kurt Üzümünün Olası Zararları Nelerdir?

  ->  Kurt üzümü çok fazla tüketildiğinde bağırsakları aşırı çalıştırıp ishal oluşumuna sebep olabilir.

  ->  Aç karnına fazlaca kurt üzümü yemek karın ağrısı yapabilir.

  ->  Kurt üzümünü metabolizmayı hızlandırma amacıyla yemek doğrudur. Ancak bunun yanında öğünleri de azaltmak gerekir. Kalorili beslenme düzeninde kalarak kurt üzümü tüketmek yalnızca daha fazla kalori alınmasına sebep olur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz