Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Metabolizma Hızını Artıran Yiyecekler

Metabolizma Hızı Nedir?

İnsanlar herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan da enerji harcarlar. Solunum, sindirim, boşaltım yani bütün yaşamsal faaliyetler için insan matabolizmasındaki enerji kullanılır. Bu enerji alınan besinlerden elde edilmektedir. İnsanların yediği içtiği besinlerden elde ettiği enerji miktarı, soluk alıp verme hızı, sindirim hızı gibi faaliyetleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dinlenme anındaki yaşamsal aktivitelerin yapılma hızına metabolizma hızı denmektedir. Metabolizma hızı, genetik faktörlere, tüketilen besinlere ve yapılan faaliyetlere göre değişmektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

  ->  Zencefil: Vücutta sindirim hızını artırır ve ortalama vücut sıcaklığını yükseltir.

  ->  Kahve: Kahvenin vücutta biriken yağ hücrelerinden kurtulma konusunda oldukça yardımı vardır.

  ->  Yeşil Çay: Sıcakken veya demlenip soğutulduktan sonra içilebilen yeşil çayın içinde vücut ısısını artıran fenollü maddeler bulunmaktadır.

  ->  Protein: Proteinli besinler yüksek enerji içerirler bu nedenle metabolizma hızını artırırlar.

  ->  Lifli Gıdalar: Lifli gıdaların tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır bu sayede metabolizma hızının artmasına katkıda bulunur.

  ->  Acı Biber: Acı biberin içindeki capsaicin isimli madde metabolizma hızını 2 katına kadar çıkartabilir ve vücutta aşırı terlemeye sebep olur.

  ->  Ananas: Ananasta bromelain isimli proteinlerin sinirim hızını artıran bir madde bulunmaktadır. Bu madde de metabolizma hızının artmasına dolaylı yoldan katkıda bulunur.

  ->  Tarçın: Tarçın, insanda tokluk hissi oluşmasını sağlar ve vücut ısısını artırarak metabolizmayı hızlandırır.

  ->  Keten tohumu: Keten tohumu da insanda doygunluk hissi oluşturur ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öneriler

Metabolizma hızını artırmak için bol su tüketilmelidir. Yapay gıdalar yerine doğal gıdalar tercih edilmelidir ve düzenli spor yapılmalıdır. Ayrıca metabolizma hızı genetik faktörlerle de ilgilidir. Önerilen hususlara dikkat etmeyen insanların genlerinden dolayı çok hızlı metabolizmalara sahip olma şansı vardır.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Faydaları

  ->  Hızlı metabolizma hızlı yağ yakımı anlamına gelir. Bu nedenle özellikle kilo problemi olanları metabolizma hızlarını artırmaları gerekir.

  ->  Vücut geliştirme ile uğraşan kişilerde kas yapımının artması için metabolizma hızının da artması gerekir. Hızlı metabolizmaya sahip kişiler daha kısa sürede kas gelişimi sağlayabilir.

  ->  Metabolizmanın hızlı olması bağ dokuların gerginliğini artırır. Bağ dokusu gerginleştikçe de daha genç bir görünüm kazanılır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz