Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kavunun Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir?

Kavunun Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir?

Kavun Nasıl Bir Meyvedir?

Kavun, oldukça faydalı ve lezzetli bir yaz meyvesidir. Kavun ağacı genelikle sarı veya yeşil renkli meyve verir. Kendine özgü oldukça koş bir koku yayan kavun meyveleri ülkemizde de çok fazla yetiştirilir ve tüketilir. Kavunun içerisinde yüksek oranda A ve B vitaminleri bulunur. Bunun yanında demir ve bakır içeriği de azımsanmayacak düzeydedir. Kavun genellikle taze olarak tüketilir. Ancak son yıllarda meyve sıkacaklarının geliştirilmesiyle evde taze kavun suyu elde etmek de oldukça popülerdir. Bunun yanında pastaların yapımında veya süslenmesinde de kullanılabilir.

Kavunun Faydaları Nelerdir?

  ->  Kavunun içerisinde yüksek oranda sodyum ve potasyum mineralleri bulunur. Bu mineraller böbreklerin çalışmasını dolaylı yoldan etkiler. Sonuç olarak da hem börek sağlığına hem de tansiyonun düzenlenmesine yarar sağlarlar.

  ->  Kavun, kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça yararlı bir meyvedir.

  ->  Kavunda günlük ihtiyacı karşılayabilecek seviyede C vitamini bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıkların görülmesini azaltır.

  ->  Vücutta bulunan bağ yapmamış zararlı moleküllerin atılmasında beta-karoten maddesinin önemli bir etkisi vardır. Kavunun da beta-karoten içeriği oldukça yüksektir. Bu bağ yapmayan zararlı moleküllerin atılması dolaylı yoldan kanser riskinin azaltılmasını sağlar.

  ->  Kavunda yüksek miktarda A vitamini bulunur. A vitamini gözlerin ve cildin sağlığının korunmasına yardımcı olur.

  ->  Kavun, özellikle suyu sıkılarak tüketildiğinde kalp atışlarını azaltarak ve sinirleri gevşeterek rahatlama sağlar.

  ->  Yaz aylarında içilen soğuk bir bardak kavun suyu hararet oluşmasını önler.

  ->  Kavun, bol miktarda lif içerir. Bu nedenle sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve uzun süre tok kalınmasını sağlar. Kavunun bu özellikleri zayıflamak isteyenler için iyi bir meyve seçimi olmasını sağlar.

  ->  Kavun çekirdekleri kurutulup saklanarak kış aylarında soğuk algınlığı ve öksürük problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Kavunun Olası Zararları Nelerdir?

  ->  Kavun oldukça tatlı bir meyvedir. Bu tadın sebebi ise içerdiği şeker miktarıdır. Şeker hastalarının düzenli olarak kavun tüketip tüketmemesi gerektiği doktora danışarak belirlenmelidir. Aksi taktirde kan şekeri aniden yükselebilir.

  ->  Kavunun mide asidini artırdığı belirlenmiştir. Bu sebeple ülser hastalarının fazla miktarda kavun tüketmemesi önerilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz