Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sürekli Geğirme Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sürekli Geğirme Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Geğirme Nedir?

Geğirme, mide içerisinde bulunan gazın ağız yoluyla dışarı verilmesidir. Mide kapasitesini aşan hava öncelikle mide kapağını zorlar. Mide kapağına ters yönde hareket yaptırdıktan sonra yemek borusuna doğru ilerler ve ağız yoluyla çıkar. Geğirme probleminin başlıca sebebi konuşurken veya yemek yerken hava yutulmasıdır. Geğirme %90 ihtimalle hastanın kontrolü dışında yutulan havadan kaynaklanır. Ancak bir kesim de geğirmeyi bir alışkanlık haline getirir. Yani konuşma esnasında istemeden hava yutar ve sonrasında bunu geğirerek dışarı çıkartır. Sık geğirme sorunu ile doktora başvuran hastalarda öncelikle bunun bir gereklilik mi yoksa alışkanlık mı olduğu tespit edilmelidir.

Normalden Fazla Geğirmenin Sebebi Hangi Problemler Olabilir?

  ->  Geğirmenin en sık rastlanılan sebebi reflüdür.

  ->  Hazımsızlık ve sindirim yavaşlığı gibi problemler de sık geğirmeye sebep olabilir.

  ->  Kötü beslenmek de geğirmeyi artırır. Örneğin gazlı içecekler veya bayat yemekler midede fazla miktarda gaz oluşumuna sebep olarak daha fazla geğirmeye sebep olabilir.

  ->  Burun kemiği eğri olan veya burnunda et bulunan kişiler solunum problemi yaşar. Solunum problemi de hastayı ağızdan solunum yapmaya yöneltir. Ağızdan solunum ise fazla hava yutmaya ve fazla geğirmeye yol açar.

  ->  Mide kasları yeterince çalışamazsa mide içeriğindeki besin yeterince ince bağırsağa geçemez. Midede biriken besinler fazla miktarda gaz oluşturur ve geğirmeyi artırır.

  ->  Geğirme miktarının artması çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Mide kanseri, geğirmeye sebep olan ciddi hastalıkların başında gelir.

  ->  Nadiren de olsa sık geğirmenin sebebi hamilelik olabilir. Hamilelik şüphesi olan kişiler geğirme problemi yaşıyorsa kesinlikle bir kadın doğum uzmanına giderek muayene olmalıdır.

Geğirmeye Neden Olan Yiyecekler Hangileridir?

Geğirmeye neden olacak belli bir yiyecek yoktur. Beslenme nedeniyle geğirmeye sebep olan tek gıda grubu gazlı içeceklerdir. Bunlar mide içerisinde karbondioksit gazı çıkmasına neden olarak mide kapısının tersine açılmasına sebep olurlar.

Hangi Hatalar Sık Geğirmeye Sebep Olabilir?

  ->  Hızlı konuşmayı alışkanlık haline getirmek

  ->  Ağız solunumu yapmak

  ->  Yemek yerken konuşmak

  ->  Mercimek, fasulye gibi şişkinlik yaratan gıdalar tüketmek

  ->  Hızlı yemek yemek

  ->  Alkol ve sigara kullanmak

  ->  Yemek yerken ağzı açarak çiğnemek

  ->  Yemeği büyük lokmalar halinde yutmak

  ->  Gazlı içecekler tüketmek

  ->  Pipet kullanmak

Geğirmeyi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle geğirmeye sebep olabilecek hataları yapmamak gerekir. Bunun dışında mide içindeki havanın mide kapısından değilde bağırsak kapısından çıkması sağlayacak ilaçlar kullanılabilir. Hazımsızlık problemi olanları da sindirim düzenleyici ilaçlar kullanması geğirme probleminde de bariz bir azalma gösterecektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
5 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,80 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz