Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Soya Kıyması Nedir?

Soya Kıyması Nedir?

Soya Nasıl Bir Bitkidir?

Soya, baklagiller ailesine ait bir bitki türüdür. Son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşsa da kökeni Çin ve Japonyadır. Soya bitkisi günümüzde pek çok alanda kullanılır. Soya yağı, soya fasulyesi, soya kıyması gibi çeşitli ürünler günümüzde sofraları süslemektedir. Ayrıca soya bitkisi, biyoyakıt üretimi için de hammadde olarak tercih edilir.

Soya Kıyması Nedir?

Soya bitkisinin çekirdeğinin protein ve yağ oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle alternatif bir besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Soya kıymasının üretimi için öncelikle bu çekirdek kurutulur. Daha sonra yağı alını ve öğütülür. Öğütülen toz kısım birçok ısıl işlemden geçtikten sonra kıyma ve dilimlenmiş şekilde hazırlanabilir. Dilimlenmiş şekildeki soya direkt olarak yemek yapımında kullanılabilir. Soya kıyması ise hazırlanan bir et yemeğinin miktarını artırmak için, sebze yemeklerinin protein düzeyini yükseltmek için ve bazı besinlerin raf ömrünü uzatma amacıyla kullanılabilir.

Soya Kıymasının Yararları Nelerdir?

  ->  Yüksek protein içeriği sayesinde kas miktarını artırmaktadır.

  ->  Yağ içeriği düşük olduğu için diyet yapanların rahatlıkla kullanabileceği bir besindir

  ->  İçerdiği mineraller de vücut için gerekli iyonların karşılanması adına olumludur.

Soya Kıymasının Zararı Var Mı?

Soya kıyması hazırlanırken pek çok zararlı maddeye maruz kalırlar. Özellikle nitrit gibi besinler kanser oluşumunu tetiklemektedir. Ayrıca soya kıymasında östrojen benzeri maddeler bulunmaktadır. Bu madde nedeniyle az miktarda tüketilen soya kıyması meme kanseri riskini azaltırken, aşırı miktardaki tüketim meme kanseri riskini artırabilmektedir.

Soya Kıyması Tüketimi

Soya kıyması ucuz bir protein kaynağıdır. Ancak zararları düşünüldüğünde tüketilmesi pek de tavsiye edilen bir besin değildir. Ancak günümüzde soya kıyması istemeyerek de olsa sofralardaki yerini alabilir. Salam, sosis, jambon gibi et ürünlerinin miktarını artırmak için soya kıyması kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca hazır köfte adı altında içerisine soya kıyması katılan etler de sıkça tüketilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bilinen firmaların ürünlerini tüketmek gerekir. Çünkü adı duyulmuş ve fiyat seviyesi düşük olmaya firmalar denetlemelerde sorun yaşamamak için daha dikkatli üretim yapmaktadırlar.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz