Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Gaz Sorunu Nasıl Çözülebilir?

Gaz Sorunu Nasıl Çözülebilir?

Karın Bölgesinde Gaz Birikimi

İnsanlarda bazı dönemler karında sebepsiz şişlik ve sancılar ortaya çıkar. Bunun sebebi ise sindirim sisteminde gaz birikmesidir. Ağız yoluyla alınan besinler sindirim sistemi boyunca ilerler ve sonunda anüsten dışarı atılırlar. Besinler, bu yolculuk sırasında enzimler nedeniyle bir çok tepkimeye girer ve değişime uğrar. Sindirim sistemindeki tepkimeler sonucu ortamda bir miktar gaz da açığa çıkar. Bu gaz bir süre mide veya bağırsakların içerisinde kalır ve şişkinlik oluşturur. Sindirim sisteminde gaz birikmesinin bir sebebi de yemek yerken ağız yoluyla alınan havanın yemek borusuyla mideye taşınmasıdır.

Gaz Sorunu Yaşamamak İçin Alınabilecek Önlemler

  ->  Kola, gazoz gibi gazlı içecekler tüketilmemelidir.

  ->  Genellikle sporcuların kullandığı enerji içecekleri de gaz üretimini artırdığı için tüketilmemelidir.

  ->  Mayalanma işlemi hiçbir zaman tamamen durmaz. İşlem sırasında da sürekli bir tepkime gerçekleşir. Sonuç olarak da gaz çıkışı olur. Bu yüzden uzun süre bekletilmiş mayalı hamurlar, bira gibi mayalı içkiler tüketilmemelidir.

  ->  Sütün sindirimi sırasında çok fazla gaz oluşur. Bazı hassas bünyeli kişilerde bu gaz oluşumu daha da artmaktadır. Bu nedenle süt tüketiminin abartılmaması gerekir.

  ->  Fasulye, mercimek gibi ürünler sindirimi sırasında gaz şişkinliği oluşmasına sebep olur. Bu yiyeceklerin ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

  ->  Yemek yedikten sonra şişkinlik oluşumunu engellemek için hafif tempoda yapılan bir yürüyüş faydalı olacaktır.

Gaz Sorunu Nasıl Çözülebilir?

  ->  Öncelikle şunu bilmek gerekir; gaz birikimi tıbbi bir problemdir. Yani çok kişide oluyor diyerek hafife alınmamalıdır. Uzun süreli gaz sancısı çekenlerin biran önce dahiliye uzmanına giderek muayene olmaları gerekir.

Kısa süreli ağrılarda ise evde yapılabilecek bir kaç şeyle sorun çözülebilir. Gaz problemi çekenler;

  ->  Yürüyüş ve egzersiz karın bölgesinde oluşan gazın yavaşça ortamdan uzaklaşmasını ve rahatlamayı sağlar.

  ->  Nane limon, ıhlamur gibi çaylar hem sindirimi kolaylaştırır hem de var olan şişliği azaltır.

  ->  Karın bölgesinde gaz sancısı oluşmasının bir sebebi de üşütme denilen soğuğa maruz kalmadır. Karın veya ayakların üşütülmesi sonucu oluşan gaz birikimiyle sıkça karşılaşılır. Bunun çözümü içinde kalın çoraplar ve giysiler giyilmesi gaz sancısının daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz