Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları

Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları

Ihlamur Bitkisi

Ihlamur, bahar aylarında çiçeklerini açmaya başlayan bir ağaç türüdür. Ihlamur ağacı çiçekleri ve yaprakları ile güzel bir görüntü oluştururken aynı zamanda çevreye hoş bir koku yayar. Ihlamurun çiçekleri sarı ve  beyaz renklerden oluşur. Yaprakları ise çoğunluklu açık yeşildir ve üzerinde tüyler vardır. Güzel kokusuyla dikkat çeken bu ağacın hem yaprakları hem de çiçekleri çay yapımında kullanılarak tüketilebilmektedir. Ihlamurun en önemli özelliği C vitamini içermesidir.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur ağacının yaprakları ve çiçekleri mevsimindeyken toplanır. Daha sonra uzun süre saklanabilmesi ve çay yapımında kullanılabilmesi için kurutulur. Kurumuş ıhlamur yaprakları ve çiçekleri istenilen miktar kadar bardağa koyulur. Yeterli miktarda su kaynatılır. Kaynamış su ıhlamurun üzerine eklenir ve yaklaşık 5 dakika kadar beklenir. Beklemeden sonra ıhlamur çayı demlenmiş ve hazır hale gelir. Ihlamur ve diğer bitki çaylarının yapımında genellikle soğuk suyun içerisine bitki çayını atarak ocakta kaynatma işlemi yapılmaktadır. Bu kesinlikle yanlış bir yöntemdir.

Ihlamur Çayına Neler İlave Edilebilir? 

  ->  Çayın lezzetini artırmak adına bir miktar şeker eklenebilir.

  ->  Ihlamurun içerisinde C vitamini vardır. Ancak buna takviye olması için ıhlamur çayına bir miktar limon suyu ilave edilebilir.

  ->  Ihlamur genellikle soğuk algınlığı, grip gibi hastalık dönemlerinde tercih edilir. Hastalık sürecinde boğazda ağrı ve yutkunma zorluğu çekileceği için ıhlamur çayına bir miktar bal ilave edilerek boğazın yumuşatılması sağlanabilir.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

  ->  Ihlamur, içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve özellikle kış aylarında hastalıklardan korur.

  ->  Ihlamurun sinir sistemi üzerindeki etkisi çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Ihlamur çayı sinir, stres anında tüketildiğinde gevşetici bir etki yapmaktadır.

  ->  Boğaz ağrıları için sıcak bir terapi etkisi yaparak rahatlatma sağlar.

  ->  Migren kaynaklı baş ağrıları için de ıhlamur çayı etkili bir çözümdür.

  ->  Sindirim sisteminde dönem dönem yavaş çalışma sonucu şişkinlik meydana gelir. Ihlamur çayı, sindirim sistemini rahatlatır ve düzene sokar.

Ihlamur Çayının Zararları

Ihlamur çayı oldukça faydalı bir içecektir. Ancak fazla içildiğinde bazı olumsuz durumlar meydana getirebilir. Günde 3-4 bardak ıhlamur çayı ideal kabul edilmektedir. Bunun üzerinde tüketen kişilerde ise fazla su atımı nedeniyle tansiyon problemi, kalp sorunları ve sindirim sistemi düzensizlikleri görülebilir. Ayrıca aşırı terleme ve hararet ortaya çıkabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
5 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,20 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz