Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yaz Meyvesi Kirazın Faydaları

Yaz Meyvesi Kirazın Faydaları

Kiraz Nasıl Bir Meyvedir?

Kiraz, dünyada ilk olarak Güney Kafkasya ve Kuzey Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmiştir. Daha sonra iklimi uygun olan bölgelere de götürülmüştür. Kiraz, ülkemizde çiftçiler tarafından yetiştirilebildiği gibi Toros Dağları’nda yabani olarak da bulunmaktadır. Üretilen kirazın yaklaşık yüzde doksanı taze olarak tüketilmektedir. Geri kalan kısmı ise sanayi de işlemden geçirilerek reçel vb. yiyeceklerin yapımında kullanılmaktadır.Kirazın meyvesi, sapı ve yaprakları ayrı ayrı kullanılarak fayda sağlanabilir.

Kirazın Besin Değeri Nedir?

  ->  Kiraz, mineral bakımından oldukça zengindir.

  ->  Protein ve karbonhidrat değeri de bir meyveye göre oldukça yeterli düzeydedir.

  ->  Lif düzeyi de yüksek olan kiraz bu özelliği sayesinde doyurucu bir besindir.

  ->  Bir porsiyon kiraz yaklaşık 60-65 kaloridir.

  ->  Kirazın içerisinde A,B1 ve B5 ve C vitamini bolca bulunmaktadır.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

  ->  Kirazın en önemli özelliği antioksidan olmasıdır. Bu özelliğiyle vücuda giren toksik maddelerin atılımında önemli rol oynar.

  ->  Kiraz, karaciğer dostu bir meyvedir. Zararlı maddelerin ve nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu sayede karaciğerin üzerindeki yükü azaltır.

  ->  Kirazın meyvesi ve sapından yapılan bitkisel çay böbrekleri çalıştırarak idrar atılımını artırır. İdrar atılımının artması ile böbrek taşı oluşma ihtimali düşer ve vücuttaki fazla su atılmış olur. Atılan suyla beraber kilo kaybı da yaşanır.

  ->  Kiraz kolesterol ve şeker seviyesini düşürür.

  ->  Kiraz kalp için de faydalı bir meyvedir.

  ->  Kiraz tüketimi uyku düzenini toparlar ve daha iyi dinlenme sağlar.

  ->  İçerdiği A vitamini sayesinde göz problemleri için faydalı olmaktadır.

Kiraz Nasıl Tüketilmelidir?

Kiraz, taze olarak tüketilmelidir. Ancak reçel ve pastaların içerisinde de oldukça lezzetli ve faydalı bir tercih olabilir. Taze tüketilecek kirazın iyi muhafaza edilmesi gerekir. Yaz aylarında buz dolabında saklanması gereken kirazın sapları koparılmadığı takdirde saklanma süresi birkaç gün uzar. Kiraz saplarını da kopardıktan sonra çöpe atmayıp kurutarak çay yapımında kullanmak faydalı olacaktır.

Kirazın Zararı Var Mı?

Kiraz, aşırı tüketildiğinde midede yanma hissi ve bulantı oluşturabilir. Ayrıca bazı kişilerde alerjik reaksiyon meydana getirebilir.

Kiraz Diyet Menüsünde Yer Alabilir Mi?

Diyet yapan kişilerin düşük kalorili ve dengeli beslenmesi gerekir. Fazla gıda almamak için bazı besin gruplarından yoksun kalmak son derece sakıncalı bir durumdur. Bu yüzden diyet menülerine meyveler de eklenmelidir. Kiraz, hem düşük kalorili hem de faydalı bir besin olduğu için rahatlıkla diyet menülerine eklenebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz