Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Su İçmenin Önemi ve Faydaları

Su İçmenin Önemi ve Faydaları

İnsan vücudu organik ve inorganik maddelerin belli bir oranda ile bir arada bulunmasıyla oluşur. Bu oran vücut sistemleri tarafından düzenlenir ve korunur. İnsan bünyesindeki tüm maddelerin belli görevleri vardır. Proteinler kas sistemini oluşturur, mineraller kemiklerin yapısına katılır, karbonhidratlar enerji verir ve yağlar soğuktan korur. Bu moleküllerin çözünebilmesi ve taşınabilmesi için akışkan bir maddeye ihtiyaç vardır. Bu madde vücudun yaklaşık yarı ağırlığını oluşturan sudur. Su, bebeklik çağında vücudun dörtte üçünü oluştururken zamanla bu oran yüzde elliye kadar geriler.

Vücutta Su Oranının Korunması

Vücuttaki su miktarının korunması çok önemlidir. Büyük çaplı su kayıplarının yaşamı tehdit ettiği bilinmektedir. Ancak gün içindeki 8-10 saatlik su kaybının yol açtığı problemler fazla dikkate alınmaz. Bu nedenle insanlar çok ihtiyaç duymadığı sürece su içmez. Sonuç olarak da halsizlik, bitkinlik ve dikkat kaybı oluşmaya başlar. Su hayatın olmazsa olmazıdır. Bir kişi açken 2-3 hafta bile hayatta kalabilir. Ancak susuzluk durumunda maksimum 3 gün yaşanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı ortalama kilolardaki bir yetişkin gün içerisinde 2-2,5 litre su tüketmelidir.

Suyun Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

  ->  Kan ve lenf sıvılarının temelini oluşturan su, vücutta madde taşınmasını sağlar.

  ->  Su, değişen hava şartlarına karşı vücut sıcaklığını dengelemekle görevlidir.

  ->  Eklemler içlerindeki sıvı sayesinde hareket edebilirler. Bu sıvının önemli bir kısmını su oluşturur.

  ->  Su, vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır.

  ->  Su içmek, cildin daha parlak ve gergin görünmesine yardımcı olur.

  ->  Suyun en önemli görevlerinden biri de kan içerisindeki madde yoğunluğunu dengeleyerek düzenli bir kan basıncı oluşmasını sağlamaktır.

  ->  Su, böbreklerin düzenli biçimde çalışmasını sağlar.

  ->  Su, vücuttaki tüm sıvılarda bulunduğu gibi anne sütünde de bulunur.

Spor Sırasında Su İçmek

Spor, terlemenin en fazla görüldüğü aktivitedir. Bu nedenle spor öncesinde, sırasında ve sonrasında vücudun su miktarını dengelemek önemlidir. Spor yapan kişilerin su dengesini ayarlamaları için;

  ->  Spordan önce fazla su içerek midede şişkinlik oluşturmamaları gerekir.

  ->  Spor sırasında az miktarda su içerek hem şişkinlik önlenmeli hem de midedeki suyun yemek borusuna doğru hareket etmesi engellenmelidir.

  ->  Spordan sonra vücut ısısı normale dönene kadar su içilmemelidir. Aksi taktirde hem tansiyon dengesi bozulur hem de vücut ısısı aniden düşeceği için soğuk algınlığı görülebilir.

Fazla Su İçmek Zararlı Mıdır?

Gün içinde gerekenin 1.5 katına kadar su içilebilir. Tabi bu gereken miktar sporcularda, ağır işçiler ve hamilelerde daha fazladır. Ancak gün içinde gerekenin 2 katı su içmek tansiyon düşüklüğüne ve mide bulantısına sebep olur. Bu miktar 3-4 katına çıkarsa olası bir su zehirlenmesi kaçınılmazdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz