Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Dutun Faydaları ve Olası Zararları

Dutun Faydaları ve Olası Zararları

Dut Nasıl Bir Meyvedir?

Dut oldukça faydalı ve lezzetli bir meyvedir. Dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen dutun ana vatanı Afrika’dır. Genellikle ılıman iklimi seven dut sıcak iklimlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Dut ağaçlarının boyları 5-6 metreyi bulur. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen dutun içerisinde A, B, C vitaminleri ve yüksek oranda demir bulunur. Dutun yalnızca meyvesi değil yaprakları da pek çok problemin çözümünde kullanılabilir.

Dut Nasıl Tüketilebilir?

  ->  Taze olarak

  ->  Kurutulmuş olarak

  ->  Pekmezi yapılarak

  ->  Reçeli yapılarak

  ->  Yaprakları kurutulup çay yapılarak

Dutun Faydaları Nelerdir?

  ->  Dutun içerisinde çok yüksek miktarda demir bulunur. Bu demir kan üretimini artırır bu sayede anemi riskini düşürür.

  ->  Dutun içerisindeki yüksek vitamin ve mineral enerji verici niteliktedir.

  ->  Dut, antitoksik bir meyvedir. Bu sayede karaciğer ve böbreğin içerisinde süzülen kanın temizlenmesi kolaylaşır. Kanın temizlenmesi kolaylaştığında karaciğer ve böbreklerin daha uzun süre sağlıklı çalışması mümkün olur.

  ->  Dut, kanın pıhtılaşmasını azaltarak damar içinde daha akışkan hale gelmesini sağlar. Bu sayede yüksek tansiyonu dengeler.

  ->  Dutun içerisindeki antioksidan maddeler zararlı oluşumların hücre içinden atılmasını sağlar. Temizlenen hücrelerde kanser görülme riski düşer.

  ->  Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren dut özellikle kış aylarında kurutulmuş olarak tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korunmaya yardımcı olur.

  ->  İçerdiği yüksek A vitamini sayesinde cildin gerginleşmesini ve saçların daha canlı görünmesini sağlar.

Dutun Olası Zararları Nelerdir?

  ->  Dut kurusunu cilde maske şeklinde uygulayarak genç bir görünüm kazanma çabaları sakıncalı olabilir. Çünkü uzmanların henüz kesinleşmeyen görüşlerine göre dutun içerdiği bazı maddeler cilde uygulandığında cilt kanserini tetikleyebilir.

  ->  Dutun içerisinde çok fazla miktarda mineral bulunur. Normalde böbrekler için faydalı olan dutu böbrek hastaları fazla tüketirse istenmeyen sonuçlar görülebilir.

  ->  Dut fazla tüketildiğinde vücut içinde gerekli olan karbonhidrat emilimini yavaşlatabilir.

  ->  Dut fazla miktarda tüketildiğinde şeker hastaları için zararlı olabilir. Çünkü kan şekerini yükseltici etkisi vardır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
11 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,18 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz